Wykorzystywanie smarów w maszynach i narzędziach.

Nierzadko dzieje się tak, że przyczyną awaryjności różnorodnych maszyn okazują się problemy powodowane przez smarowanie. Przede wszystkim kłopotliwe są łożyska, które powodują aż jedną drugą z tego typu uszkodzeń. Wymagania jakie stawia się dziś przemysłowi, tzn. konieczność wprowadzenia bezawaryjności urządzeń, zmniejszenia kosztów eksploatacji z zachowaniem czystego, eko procesu produkcji, sprawiają, że system smarowania musi być zdecydowanie na czasie i świetnej jakości.

Nawet jeśli w określonym przedsiębiorstwie stosuje się wyjątkowo starannie dopracowane harmonogramy smarowania, nie daje to pewności, że z łożyskami wszystko będzie ok. Trzeba przecież wziąć pod uwagę zmieniające się warunki działania urządzeń, min. temperaturę, lub obciążenie produkcji albo wprowadzane przerwy. W tych przypadkach ręczne smarowanie mogłoby być zbyt pochłaniające, zabierać za dużo czasu oraz do tego angażować personel, jaki wówczas mógłby wykonać coś innego. Łatwo wtedy także o pomyłki, posmarowanie zbyt małej ilości smaru lub zbyt dużej, co w przypadku precyzyjnych maszyn może prowadzić do awarii bądź zanieczyszczeń znajdujących się na taśmie elementów, niezależnie od tego czy stosuje się smar miedziany czy jakiś inny.

Najkorzystniejszym znanym obecnie rozwiązaniem tych kłopotów jest nieustanne doprowadzane smaru do wszelkich miejsc, jakie tego potrzebują. Sposób ten określany jest mianem – system centralnego smarowania. Cała obsługa przy tych systemach wymaga jedynie napełnienia pojemnika na smar co jakiś czas oraz kontrolowania czy są jakiekolwiek sygnały o błędach. Dzięki tego typu obserwacji można robić korekty i choćby zmieniać ilość smaru. Dziś coraz częściej starsze smarowania zmienia się na te centralne, dlatego że w przypadku starych, elementy szybciej się zużywają, a może być brak zamiennych elementów. Układy centralne montuje się także najczęściej w nowych maszynach i zanosi się na to, że niebawem będzie to jeden obowiązujący system dostarczania smaru do maszyn różnego typu.