Wybór należytej spawarki dla amatora
Na początku lat 50 XX wieku, w przemyśle znalazła swoiste zastosowanie forma spawania łukowego elektrodą topliwą. Metoda tego rodzaju kompletnie zastąpiła spawanie ręczne łukiem elektrycznym elektrodami otulonymi. Na zaczątku jako gaz osłonowy stosowano wyłącznie gazy szlachetne – argon a także hel. Dzięki wprowadzeniu odtleniaczy do drutu elektrodowego umożliwiło to spawanie w osłonie dwutlenku węgla oraz mieszanek gazowych.
Przy pomocy spawarki MIG MAG można spawać mnogość materiałów, które są spawalne. Stale stopowe oraz niestopowe, aluminium plus jego stopy oraz miedź, cyrkon, tytan i ich stopy. Spawarka MIG MAG realizuje półautomatyczne ręczne spawanie, oraz w pełni zautomatyzowane procesy spawania przy używaniu specjalnie skonstruowanych do owego automatów. Dzięki swym licznym korzyściom, jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod spawania a także napawania metali. Znalazła zastosowanie w sektorze produkcyjnym, przy naprawach oraz regeneracji części maszyn, w blacharstwie samochodowym oraz rozmaitych sferach życia.
Duży wachlarz przyrządów spawalniczych osiągalnych na polskim i globalnym rynku, stawia potencjalnego klienta przed ciężkim doborem. Jakimi kryteriami należy kierować się przy zakupie spawarki MIG MAG? Na co powinniśmy zwrócić w szczególności uwagę podczas wyboru? Wybór spawarki trzeba zacząć przede wszystkim od ustalenia maksymalnej grubości łączonych artykułów. Gdy znamy odpowiedź na to zapytanie, jesteśmy w stanie określić największy prąd spawania jakim powinniśmy dysponować. Po ustaleniu maksymalnego prądu spawania, musimy zwrócić uwagę na sprawność urządzenia. Sprawność oznaczana jest dla 10 minutowego cyklu pracy a także wyrażona w procentach na przykład spawarka o skuteczności 25% winna pozwolić na nieprzerwane spawanie prądem przez 2,5 minuty, zanim wyłączy się wskutek przegrzania. Im mniejszym prądem spawamy, tym bardziej przedłuża się czas spawania w stosunku do czasu spawania prądem znamionowym.
W wypadku małych oraz tanich spawarek spotyka się uchwyty mocowane skrupulatnie do podajnika drutu o długości 3-4 metrów. Dla zastosowań hobbystycznych jest to rozwikłanie z reguły należyte. Droższe oraz lepsze półautomaty wyposażone w tzw. eurogniazdo, do którego udaje się wpiąć dowolny uchwyt spawalniczy wyposażony w euro wtyk. W wypadku spawania aluminium jak również stali stopowych, w szczególności gdy w grę wchodzą cienkie surowce, zaleca się rozpatrzeć możność zakupu inwertorowego urządzenia z opcją spawania z pulsem lub podwójną pulsacją. Istotne, by spawarka była wyposażona w cztero-rolkowy podajnik drutu, który zezwala na skrupulatne i bezpoślizgowe jego podawanie.