Warto poznać zasady udzielania pierwszej pomocy

Żyjemy obecnie w bardzo dynamicznym, pełnym tłoku i pośpiechu świecie. Nic dziwnego więc, że często bywamy świadkami sytuacji dramatycznych, wypadku samochodowego, czyjegoś zasłabnięcia, czy urazu. W takich sytuacjach niekiedy nasza natychmiastowa reakcja może ocalić komuś zdrowie, a nawet życie. Tymczasem wiele osób czuje się wtedy bezradnych, chciałoby przyjść z pomocą, ale nie bardzo wie jak. Właściwie każdy dorosły człowiek powinien znać zasady udzielania pomocy w nagłych wypadkach. Nie chodzi tutaj o to, żeby każdy z nas koniecznie przeszedł profesjonalny kurs pierwszej pomocy, ale o to, żebyśmy posiedli przynajmniej podstawowe umiejętności postępowania w tego rodzaju okolicznościach.

W ratownictwie medycznym istnieje termin „łańcuch przeżywalności”, dotyczy on cyklu działań zmierzających do podtrzymania funkcji życiowych po nagłym zatrzymaniu krążenia. Pierwsze ogniwa tego cyklu są w zasięgu każdego z nas, nawet tych, którzy nie posiadają profesjonalnych uprawnień ratowniczych. Chodzi o właściwe rozpoznanie tego, co się poszkodowanemu przydarzyło, wezwanie służb ratowniczych i jak najwcześniejszą resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli sztuczne oddychanie. Kolejne etapy należą już do ratowników medycznych. Takich umiejętności może się nauczyć praktycznie każdy, nawet za pośrednictwem internetu, gdzie znajdziemy niejeden kurs pierwszej pomocy.

Posiadanie tego typu umiejętności jest szczególnie potrzebne zwłaszcza teraz, w sezonie letnim, kiedy mamy nasilenie dramatycznych wydarzeń, takich jak zasłabnięcia, urazy kręgosłupa, czy utonięcia. Może się wtedy okazać, że dzięki naszej sprawności i refleksowi, uratowaliśmy komuś życie. Wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy bywa przydatna zresztą nie tylko w takich skrajnych przypadkach, ale także na przykład wtedy, kiedy ktoś dozna złamania, ulegnie słonecznemu poparzeniu, czy dostanie krwotoku. Dobrze jest mieć świadomość, że jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność i w razie potrzeby możemy przyjść z pomocą naszym bliskim, ale i innym ludziom.