Waga sklepowa i kalibracja
Każda jedna waga sklepowa wykorzystywana w obrocie handlowym winna wskazywać przyzwoity pomiar ważonych artykułów. Musimy jednak pamiętać, iż kalibracji, inaczej zwanej adjustacją, tego urządzenia nie udaje się wykonywać na własna rękę. Czynność tę może zrobić wyłącznie uprawniony serwis naprawczy.
By waga elektroniczna podawała rzetelne wyniki, przed dopuszczeniem do użytkowania musimy ją odpowiednio skalibrować. Kalibracja jest to szereg czynności które mają na celu skorygowanie wskazań produktu, tak ażeby najwierniej odpowiadały one rzeczywistości. Kalibrację wykonuje się za pomocą wzorca masy zbliżonej do maksymalnego obciążenia regulowanej wagi. Zwykły klient wagi sklepowej nie ma licencji do samodzielnego dokonywania takiej czynności. W zgodzie z przepisami zdoła to jeno zrobić wytwórca czy też autoryzowany serwis naprawczy.
Wagi sklepowe przed dopuszczeniem do użytkowaniu a także legalizacji są kalibrowane. Dzięki temu zakupując nowoczesne urządzenia od autoryzowanego dealera mamy pewność, że wykazywane efekty będą prawidłowe i nie będą zakłamane. Oprócz tego kalibracji trzeba wykonać w wypadku uszkodzenia wagi bądź stwierdzenia, że wskazywane efekty ważenia nie są rzetelne. Wykonywanie kalibracji przeważnie wymaga ponownej legalizacji sprzętu.
Kalibracja wewnętrzna, nie żąda ponownej legalizacji wagi sklepowej. Różnica między standardową kalibracją a kalibracją wewnętrzną polega na tym, iż w tym drugim wypadku działają wzory kalibracji umieszczone wewnątrz wagi. Czynność kalibracji dokonywana jest automatycznie bądź na życzenie użytkownika wykonuje ją uprawniony serwis. Kalibracja wagi sklepowej przeważnie jest konieczna przed ponowną legalizacją, jaka następuje po prostu z obowiązujących terminów. Gdy pracownik po wykonaniu testu stwierdzi, że produkt przekłamuje wyniki, nieodzowne jest zwrócenie się do uprawnionego serwisu o wyregulowanie wagi. W odmiennym przypadku nie będzie ona mogła nabyć ponownej legalizacji.
Chyba każdy użytkownik jest w stanie przysporzyć się do tego, ażeby jego waga sklepowa ważyła porządnie poprzez długi czas. Przede wszystkim obsługujemy to urządzenie w zgodzie z zaleceniami producenta. W żadnym przypadku nie kładźmy na szalce wagi materiałów cięższych niżeli dopuszczalna masa dla określonego typu. Nigdy nie zeskrobujemy nożem zabrudzeń czy etykiet niechcący przyklejonych na szalce czy innych częściach urządzenia. Każda jedna waga ma też dany zakres temperatury, w której jest w stanie być stosowana. Starajmy się zaręczyć urządzeniu właściwe warunki do pracy. Jeżeli obsługa w niskich temperaturach należy do specyfiki owej działalności, odnajdźmy wagę dostosowaną do tego typu warunków. Dzięki temu nasze urządzenie będzie działało odpowiednio poprzez dłuższy czas.