Stroik online – jak z niego korzystać?

Stroik online to wspaniałe ułatwienie dla wszystkich gitarzystów. Pozwala on właściwie nastroić gitarę bez kupowania drogich sprzętów. Używanie tunera online jest proste , mimo to dam Ci kilka rad, o których dużo osób nie pamięta, a które pomogą Ci nastroić gitarę w taki sposób, żeby się nie rozstroiła po 10 minutach.

Jaki stroik używać?

Zanim dam Ci te uwagi to włącz jakiś stroik online. Może to być np. ten: besttuneronline.com/pl/
Oczywiście, aby użyć takiego tunera będzie Ci potrzebny mikrofon, który będzie „zbierał” dźwięki wychodzące z gitary.

Jeśli masz już podłączony mikrofon i ułożony blisko gitary to grasz po kolei struny, a on stroik wyświetla Ci czy dźwięk jest za wysoko bądź za nisko.

Ważne rady

Pierwszy często spotykany błąd to strojenie od najcieńszych strun. Powinno się rozpoczynać od najgrubszych. Być może zastanawiasz się dlaczego.

Otóż dlatego, że najgrubsze struny działają z większą siłą na gryf i jeśli zwiększamy ich naciąg to gryf minimalnie się wygina. To sprawia, że pozostałe struny się delikatnie rozstrajają i musimy je na nowo stroić

Oczywiście nie są to ogromne różnice, ale nic to nie kosztuje, a sprawi, że będziesz trochę lepiej stroił.

Ustawianie menzury

Nie wiem czy masz świadomość, ale to że puste struny dobrze stroją, nie znaczy, że na np. 5. progu też dobrze stroi. To z tego powodu czasem po nastrojeniu gitary wciąż coś nie stroi kiedy grasz.

Czy jest na to jakiś sposób? I tak, i nie. W tanich gitarach nigdy do końca tego się nie rozwiąże, bo to kwestia gryfu i ustawienia progów, ale da się zawsze to trochę poprawić.

Zanim do tego przejdę, to napiszę jak szybko i poglądowo sprawdzić, czy masz ten problem.
Po tym jak nastroisz gitarę, zagraj dźwięki na 12 progu i zobacz czy też stroją. Jeśli nie, będziesz musiał ustawić menzurę.

To jest na tyle obszerny temat, że nie będę go w tym poście omawiał. Nie jest to nic trudnego, dlatego polecam poszukać jakiś wiadomości na ten temat i zrobić to dzisiaj. Potrzebny będzie Ci tylko śrubokręt i stroik online.

Problem z niestrojeniem

Najczęstszym powodem są źle nałożone struny. Zwróć uwagę ile zwojów masz na kluczach. Powinno ich być kilka (na cieńszych strunach więcej na grubszych mnie). Również sam sposób nałożenia ma znaczenie.

To również jest temat obszerniejszy i będzie poruszony w osobnym artykule, ale w tym chcę tylko pokazać Ci możliwe powody wymienionych problemów.

Podsumowując: stroik online (tuner online) to bardzo przydatne narzędzie i pozwala Ci dokładnie nastroić gitarę bez kupowania elektronicznych stroików. Jednak nie rozwiąże on za Ciebie wszystkich problemów i będziesz musiał wiedzieć co zrobić jak się pojawią.