Sprzęt rehabilitacyjny to nie wszystko

W naszym codziennym życiu niemal na każdym kroku spotykamy się z problemami osób niepełnosprawnych. Prawie każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kto boryka się z takim właśnie problemem i wie, jak wiele wysiłku wymaga od takiej osoby wykonywanie nawet najprostszych czynności życiowych, nie mówiąc już o funkcjonowaniu w życiu całej społeczności. Z pozoru zwykła aktywność fizyczna, jak na przykład pokonanie kilku schodów, dla osoby niepełnosprawnej może stanowić barierę nie do pokonania.

Mamy oczywiście do dyspozycji różnego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny, niekiedy bardzo nowoczesny, tylko nie zawsze jest on w stanie skutecznie pomóc. Dobrze chociaż, jeśli ułatwia nawet trochę funkcjonowanie w codziennym życiu osobie niepełnosprawnej. Do tego rodzaju pomocniczych urządzeń należą przykładowo wszelkiego rodzaju podpórki inwalidzkie, balkoniki, balkoniki kroczące, podpórki do wstawania, z oparciami pod pachy, laski, czy kule. W specjalistycznych sklepach możemy także kupić wózki i skutery inwalidzkie, wszelkiego typu podnośniki i schodołazy.

Ponieważ z reguły sprzęt rehabilitacyjny jest drogi, warto wiedzieć, że można uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, oczywiście składając stosowny wniosek i potrzebną dokumentację. PFRON dofinansowuje także określone działania mające na celu poprawę jakości życia, działania i funkcjonowania w społeczeństwie osób niepełnosprawnych. Z tego tytułu można uzyskać środki pieniężne na przykład, kiedy zbudujemy specjalny podjazd dla kogoś bliskiego poruszającego się na wózku inwalidzkim. Jednym z obszarów dofinansowania jest bowiem tak zwana likwidacja barier architektonicznych.

Ci, którzy sprawują pieczę nad niepełnosprawnymi, powinni zatem wiedzieć, że dla ich właściwego funkcjonowania można, poza oczywistą rzeczą, jaką jest sprzęt rehabilitacyjny, podjąć także szereg innych działań wspomagających. Chodzi bowiem nie tylko o rehabilitację fizyczną, ale także o znoszenie barier technologicznych, społecznych, kulturalnych.