Spawanie na 100 różnych sposobów

spawanie migKażdą czynność moglibyśmy zdziałać na sto rozmaitych sposobów – oczywiście to tylko metafora, jednak całkiem prawdziwa. Bez względu na to, jaką podejmujemy pracę, sposób jej zrobienia jest w stanie być dowolny. To samo dotyczy takiej procedury, jak spawanie.

W sferze spawalnictwa rozróżniamy kilka podstawowych typów spawania: TIG, MIG/MAG, MMA. Są to najistotniejsze techniki spawania, jakie przydadzą się spawaczowi w zależności od jego umiejętności. Każda jedna z nich stosowana jest do innego gatunku materiału jak również ma swe plusy oraz wady. Nie jest zabronione czerpać z kilku spawarek, w okresie jednej pracy. Lecz jeśli wykonujemy to bardzo często rozsądnie jest zastanowić się nad nabyciem spawarki wielofunkcyjnej.

W zależności do skorzystania poszczególnych frakcji spawania, ogromną rolę odgrywa parę czynników. Na przykład mamy możność wymienić obrabiany produkt lub jego grubość, wizualną kondycję spoiny jak również naturalnie produktywność produkcji. Kardynalnym rodzajem spawania stanowi spawanie łukiem elektrycznym. Metodę tę stosuje się przeważnie na budowach a także w zakładach instalacyjnych. Do najwybitniej głośnych metod spawania zalicza się także spawanie WIG. Nadzwyczaj precyzyjne rezultaty spawania jesteśmy w stanie zyskiwać za pomocą tej metody. Przede wszystkim, kiedy spoiny mają być później widoczne, konieczna jest wyjątkowa staranność oraz stosuje się wolniejsze metody. Obok spawania MIG/MAG, jakie przekonuje bogactwem wariantów, stosuje się również odrębne techniki, jak przykładowo spawanie punktowe, zautomatyzowane spawanie CNC, spawanie ultradźwiękowe, proszkowe bądź tarciowe oraz plazmowe i laserowe.

W przypadku spawania MIG stosuje się przeważnie obojętny gaz osłonowy, który nie wchodzi w reakcję z procesem spawania. Odmiennie jest w wypadku spawania MAG, gdzie używa się gaz aktywny, biorący bezpośredni udział w procesie. Używa się tutaj gazu osłonowego, zawierającego aktywny dwutlenek węgla oraz aktywny tlen. Z owego powodu spawanie MAG jest najbardziej popularnym rodzajem oraz bywa przeważnie mylone ze spawaniem MIG. Do rozmaitych metod WIG natomiast zaliczają się spawanie impulsowe WIG, spawanie prądem zmiennym WIG jak i spawanie prądem stałym WIG.

Spawanie MMA to spawanie elektrodą otuloną. To najwygodniejsza metoda w przypadku prac w terenie a także na budowach, ze względu na mobilność całego systemu spawalniczego. Bez problemu moglibyśmy spawać cienkie blachy oraz pokaźne elementy. Lecz jest to metoda czasochłonna i sporo jest zależne od zdolności spawacza. W czasie pracy ze spawarką TIG, spawanie dzieje się w atmosferze gazu obojętnego, który ochrania jeziorko spawalnicze. Spawarka TIG jest najlepsza w przypadku spawania aluminium, lecz bez problemu można nią spawać inne materiały spawane. Wadami takowej spawarki jest nieduża prędkość spawania, nieduża efektywność przy grubszych elementach a oprócz tego stan spoin, jakie są zależne od umiejętności spawacza.