Pytania dotyczące projektowania ogrodu

Wybudowałeś/aś dom ale poza nim na działce jest kompletnie pusto? Właśnie na tym etapie warto zadbać o kolorowy i piękny ogród. Nic bardziej nie będzie zdobić za kilka lat całej posiadłości jak dobrze zaprojektowany ogród w który idealnie powinien wkomponować się dom a także garaż.

Od czego zacząć? Po skończeniu budowy domu pierwsze co warto zrobić to odpowiedzieć sobie czy chcemy samodzielnie wziąć się za projektowanie naszego ogrodu czy też wolimy jednak wydać trochę pieniędzy i nie martwić się o nic zlecając wszystkie prace odpowiedniej ekipie i projektantowi krajobrazu. Jeśli nie mamy odpowiednich środków albo po prostu chcemy sami spróbować swoich sił warto od razu wziąć się za pracę a w zasadzie za poznanie kilku podstawowych porad i wskazówek, które ułatwią nam całość prac.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić to zebrać dokładne informacje i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwszym z nich powinno być to ile pieniędzy możemy (albo chcemy) przeznaczyć na ogród. Jest to bardzo ważne bowiem od tego zależeć będzie cała kompozycja i koncepcja.

Kwiat w ogrodzieDrugie pytanie to to jaki charakter i rodzaj ogrodu chcemy stworzyć? Oraz jak powinien wyglądać? Z racji tego, że każdy z domowników ma inne pomysły warto je zestawić i stworzyć jeden wspólny kompromis już teraz. Pytanie kolejne to czy mamy dzieci lub planujemy mieć? Istotna sprawa bowiem może to wymagać dodatkowych zabezpieczeń a także może wymagać różnego rodzaju małej architektury oraz zabawek dla dzieci. Czy posiadamy różne zwierzęta? Jeśli nie to czy zamierzamy mieć? W tym przypadku część roślin może bowiem wymagać ochrony i odgrodzenia. Pytanie ostatnie brzmi: czy ogród ma być raczej tylko dodatkiem czy będziemy w nim spędzać wiele czasu?

Mając już zebrane odp. na te i inne pytania warto przystąpić już do tworzenia planu koncepcyjnego.