Prywatna służba zdrowia na co dzień
Prywatna służba zdrowia ciągle kojarzy się z wysokimi opłatami za każdą konsultację i nawet najmniejszy zabieg. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda, ponieważ wiele z „publicznych” jednostek służby zdrowia tak naprawdę od dłuższego czasu takimi już nie jest.
Coraz większą ilość przychodni, gabinetów stomatologicznych, a nawet szpitali przejmują prywatne bądź prawne osoby. Dzięki temu w wielu wypadkach poprawia się jakość obsługi oraz wygląd zewnętrzny i wyposażenie jednostek medycznych. Warto również podkreślić, że w większości przypadków nie zmienia się sposób finansowania konsultacji lekarskich oraz innych świadczeń medycznych, ponieważ jednostki te podpisują umowy o finansowanie z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Stąd za wizytę u lekarza nie zapłacimy nic podobnie jak w jednostce publicznej. Wybierając prywatny gabinet, szpital czy inną jednostkę służby zdrowia, która podpisała umowę z NFZ możemy być pewni, że do standardowych usług nie trzeba będzie dopłacać. Zaletą niepublicznych zakładów zdrowotnych jest niewątpliwie fakt, że zatrudniani są w nich najlepsi specjaliści. Jednostki te posiadają również dobry i nowoczesny sprzęt, dzięki czemu mogą konkurować nawet z dużymi ośrodkami publicznymi. Zresztą w dużych miastach tak właśnie jest. Pojawia się wiele prywatnych klinik, które oferują swoje usługi w zakresie ginekologii, laryngologii, okulistyki a nawet chirurgii.
Gdańsk, Gdynia, Warszawa i Wrocław to jedne z miast, w których coraz bardziej widać rozwój prywatnego lecznictwa. Zanim skierujemy swoje kroki do państwowej jednostki warto zatem zorientować się czy nie ma w pobliżu prywatnej przychodni lub kliniki, w której ta sama usługa jest świadczona z refundacją NFZ, tylko okres oczekiwania na nią jest znacznie.