Praca kelnera na przyjęciu weselnym

wŚlub plus wesele to bardzo ważne wydarzenie w żywocie młodej pary. Państwo młodzi chcą, by wszystko było dopięte na ostatni guzik – grała doskonała muzyka, goście zajadali się pysznymi daniami, zaś obsługa wesela była porządnie przygotowana do pracy.

Kelner to osoba, jaka dba o poprawne podanie dań podobnie młodej parze, jak i weselnym gościom. To on zachowuje porządek na stołach a także dba, ażeby zaproszonym nie brakowało. Najczęściej spełnia prośby oraz żądania gości z obrębu strefy kuchennej. Jest pewnego modelu łącznikiem między gośćmi, a kucharzami podczas imprezy weselnej. Wszak do niedawna, rolą kelnerów weselnych było głównie podawanie dań oraz sprzątanie stołów. Aktualnie to profesjonalni fachowcy, jacy dbają o należyty nastrój imprezy, najczęściej zajmują się serwowaniem alkoholu, jakiego jak wiemy przy okazji owego święta nie może zabraknąć. Aktualnie kelnerzy są na każde zawołanie gości – na żądanie przynoszą gorące napoje i wszelakie potrzebne dodatki kuchenne. Obecność kelnera na weselu wyraźnie podnosi prestiż zabawy, jednakże w gruncie rzeczy jego obecność jest już normą.

Zazwyczaj kelnerami są mężczyźni – często ludzie młodzi uczący się w szkołach gastronomicznych czy też studenci, choć to nie jest regułą. Kelnerkami na weselach potrafią być także dziewczęta, a i szkoła gastronomiczna, w tym przypadku nie jest koniecznością. Ażeby zostać kelnerem weselnym nie są potrzebne jakiekolwiek szczególne zdolności. Sposób trzymania tacy oraz serwowanie posiłków możemy nauczyć się w każdej chwili. W tym zawodzie o wiele istotniejsza okazuje się bystrość, szybkość w działaniu oraz dobra prezencja. Kelnerzy weselnie muszą być za każdym razem schludni a także zadbani. Owego modelu praca wymaga sprawności fizycznej, najczęściej kelnerzy działają nie tylko całe noce, ale i dnie. Osoba na tym stanowisku musi być nie tylko dyspozycyjna, ale i wytrzymała. Oczywiście mile widziane są w takowej specjalizacji jednostki, jakie ukończyły szkoły gastronomiczne, albo szkolenia czy może kursy. Aktualnie na rynku proponowana jest znaczna ilość tego rodzaju kursów. Kelner z dyplomem może liczyć na lepsze pieniądze a także dużo bardziej komfortowe warunki pracy.

Praca kelnera zaczyna się zazwyczaj o wczesnych godzinach porannych, w dzień kiedy organizowane jest wesele. Zadaniem kelnera jest przygotowanie stołów weselnych, ich nakrycie, dekoracja bądź ustawienie zastawy. Wózki kelnerskie okażą bardzo użyteczne w pracy kelnera. W mniejszych miejscowościach odbywa się tak, że kelnerzy dopomagają również w kuchni – myją naczynia, kroją torty, układają nieodzowne akcesoria bądź wykonuje inne czynności w zależności od zapotrzebowania. W toku samego wesela pracą kelnera jest jednakowo roznoszenie szampana, podawanie kieliszków, jak również serwowanie wszelkich posiłków oraz sprzątanie ze stołów. Kelner weselny winien dbać o porządek na stołach, nie mogą stać na nich brudne artykuły czy puste butelki. W pracy kelnera obowiązują nadzwyczajne etykiety i reguły, o których winien pamiętać przez cały czas wykonywania czynności. Podawanie posiłków z prawidłowej strony, odpowiednie obnoszenie się z tacą bądź właściwe serwowanie dań to tylko co poniektóre z obowiązujących reguł, jakie musi stosować weselny kelner.