||||||

PPV (Pay-Per-View) – czyli żerowanie na naiwnych

ppv2Od jakiego czasu aby obejrzeć niektóre wydarzenia sportowe trzeba zapłacić. Działa to na zasadzie PPV(pay-per-view). Moda ta oczywiście przyszła z Zachodu a konkretniej z USA, gdzie PPV obecne jest od lat 70-tych ubiegłego wieku.

W Polsce debiut PPV nastąpił we wrześniu 2011 roku przy okazji walki o Mistrzostwo Świata Wagi Ciężkiej Tomasza Adamka z Witalijem Kliczko. Było to bezprecedensowe wydarzenie i opłatę w wysokości 40 zł można było jakoś przełknąć.

Ale na tym się nie skończyło. Potem były w ten sposób transmitowane gale KSW,  a nawet mecze piłkarskie Polskiej Reprezentacji! W tej chwili regularnie są nam fundowane transmisje za które trzeba słono płacić, a specjalizuje się w tym telewizja Polsat., żerując dodatkowo na swoich abonentach.

W USA PPV jest  oferowane przy okazji naprawdę wielkich wydarzeń sportowych najwyższego znaczenia; jak walki bokserskie Floyda Mayweathera Jr. ,Manny’ego Pacquiao czy Dawniej Mike’a Tysona lub finałów Super Bowl.

Przypomnijmy przy okazji jakich wydarzeń sportowych w Polsce była transmisja PPV:

Walka Tomasz Adamek vs Travis Walker – walka rankingowa praktycznie o nic,  z pięściarzem nie będącym nawet w TOP10.

Gale KSW – walki kreowanych przez media „mistrzów MMA” będącymi jedynie „podwórkowymi mistrzami” nic nie znaczącymi na świecie(może poza Khalidowem). Głównym haczykiem tych gal są walki tzw. „freeków” jak Mariusza Pudzianowskiego z Bobem Sappem czy Butterbeanem.

Walka Roya Jonesa Jr. z Pawłem Głażewskim – co prawda Roy Jones to legenda, ale jako bokser od paru lat jest skończony co pokazuje na ringu. Zmierzył się z praktycznie nieznanym Pawłem Głażewskim, który zastąpił Dawida Kosteckiego który to został aresztowany. Tą całą pseudosportową szopkę zakończył oszukańczy werdykt na niekorzyść Polaka. I za coś takiego trzeba było płacić.

Mecze piłkarskie – skandaliczne pobieranie opłat za obejrzenie Narodowej Drużyny, która nie jest Mistrzem Świata i nie grała na Mistrzostwach Świata tylko w kwalifikacjach z taką drużyną jak Mołdawia.

Walka Andrzeja Gołoty z Przemysławem Saletą – nie mająca żadnej wartości sportowej walka „dwóch emerytów celebrytów” będąca jedynie wydarzeniem medialnym. Na gali tej nie było praktycznie żadnej walki za którą można by było pobierać skandaliczną opłatę 40 zł!.

Walka Andrzeja Wawrzyka z Aleksandrem Powietkinem – kolejny skandal i wykorzystywanie naiwnych kibiców, wmawianie im jakoby Polak walczył o Mistrzostwo Świata, kiedy nie było to prawdziwe Mistrzostwo Świata, a polski pięściarz nawet nie był szerzej znany kibicom sportu. Jak ktoś widział tą walką na pewno był usatysfakcjonowany jej przebiegiem i tym, że zapłacił za coś takiego 40 zł( szybka przegrana bez próby podjęcia walki).

Co dalej z PPV?

W zasadzie każda gala KSW gdzie występuje Mariusz Pudzianowski i  Mamed są w systemie PPV. Ale Pudzian ostatnio tylko przegrywa a Khalidow podpadł kibicom, także nie wiadomo jak długo będą jeszcze wstanie ciągnąć ten wóz. A boksem też jest co raz ciężej, bo ludzie nie chcę kupować PPV na każdą większą galę bokserską, która odbywa się w Polsce…bo niby dlaczego?  dla kogo? Szpilki, czy Włodarczyka? Nie są nawet mistrzami !

 

Podsumowanie

Parę słów o samej kwestii PPV. Gdyby dotyczyło to naprawdę wielkiego wydarzenia sportowego to jestem w stanie na to się zgodzić. Również gdyby cena była by rozsądna, wynosząca 20 zł, też można byłoby to przełknąć. Swego czasu na jednym z blogów przeprowadziłem sondę, w której pytałem czy gdby PPV kosztowało mniej to byś się zdecydował kupić. Około połowę oddanych głosów było na odpowiedź „TAK”.  Właściciel Polsatu i jeden z najbogatszych ludzi w Polsce;Pan Solorz z dyrektorem sportowym Marianem Kmitą strzelą sobie w stopę, nie dają sobie zarobić więcej a zwykłych kibiców pozbawiają „igrzysk”.

Jednak PPV jest zdecydowane za drogie, a jego wartość jest nieproporcjonalna do wartości wydarzenia sportowego. Niestety w tych ciężkich czasach najbogatsi chcą wysysać pieniądze z biednych kieszeni Polaków. Za nic sobie mają argumenty jak to, że płacąc abonament mamy prawo wymagać oglądania wydarzeń sportowych za darmo!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *