Porady jak pielęgnować zegarki

zKażdy jeden zegarek jest to skomplikowana maszyna, lecz niepozorna. Tak samo, jak w aucie po pewnym okresie silnik pożąda przeglądu wszelkich zużywających się detali – jednakowo jest z zegarkami.

By nasz zegarek posłużył nam dosyć niesamowicie długo, należy pamiętać o podstawowych zasadach utrzymania jego czystości jak również przestrzeganiu zaleceń zawartych w karcie gwarancyjnej. W każdym wypadku musimy dostosować się do zaleceń dotyczących wodoszczelności zegarka. Kiedy zegarek jest wilgotny czy też znajduje się pod wodą nie trzeba manipulować guzikami funkcyjnymi. Nie narażajmy naszego zegarka na ekstremalne temperatury, wstrząsy albo inne trudne sprawy. Nie należy narażać także zegarka na silne wpływanie pól magnetycznych, jakież wytwarzane są przykładowo przez głośniki, lodówki albo odmienne sprzęty elektryczne. Pamiętajmy, iż prace, jak otwieranie zegarka może wykonywać tylko i wyłącznie wyspecjalizowany zegarmistrz. Unikajmy bezpośredniego kontaktu z detergentami, rozpuszczalnikami, produktami kosmetycznymi i tym podobne. Takiego gatunku produkty będą mogły popsuć pasek czy też bransoletę, kopertę czy uszczelki zegarka. Regularne czyszczenie koperty jak również bransolety za pomocą miękkiej szmatki zapobiegnie korozji spowodowanej poceniem. To jak często powinniśmy oddawać nasz zegarek w ręce zegarmistrza jest zależne czy mamy zegarek mechaniczny bądź kwarcowy. Ten pierwszy, taki który żąda codziennego nakręcenia bądź zawiera naciąg automatyczny, winien być regularnie oddawany do przeglądu, oczyszczania jak również pielęgnacji co 3-5 lat. Zegarek mechaniczny jest dużo bardziej delikatny niżeli zegarek kwarcowy, a także posiadają bardzo precyzyjne części, cóż powoduje, że powinny być konserwowane o wiele częściej. Za to zegarek kwarcowy musi być serwisowany co 5-8 lat, natomiast baterię powinniśmy zmieniać co 2-3 lata.

Podobnie wymiana baterii, jak gruntowny przegląd i konserwacja musi być zrobiona w autoryzowanym punkcie czy też u dobrego, sprawdzonego zegarmistrza. Do każdego zegarka obowiązkowe są właściwe narzędzia, jakież służą do jego otwarcia jak również zamknięcia. Trzeba pamiętać, iż oprócz wyjątkowych narzędzi, aparatury pomiarowej, trafnych oryginalnych kluczy, żądana jest jeszcze nadzwyczaj ważna rzecz – doświadczenie i wiedza.