Popularne szaty i materiały w kościele katolickim.

Koniecznym elementem w czasie każdej Mszy Św. jest tak zwana – bielizna kielichowa. Taki typ materiałów używanych do ochrony kielichów liturgicznych, musi spełniać sporo określonych wymagań – charakteryzować się nienaganną bielą, mieć atrakcyjny deseń, oraz być odporny na niszczenie i ciągłe pranie. Ludzie, którzy zaopatrują kościoły w takiego rodzaju dodatki, muszą nabywać je jedynie w doświadczonych, dobrych sklepach.

Typem szczególnie uroczystego ubioru liturgicznego są szaty liturgiczne. Ten typ stosowany jest podczas wyjątkowych okazji, takich jak na przykład udzielanie chrztu. Kapa taka zwykle bywa bardzo ozdobna, wykonywana z ciężkiego, porządnego materiału. Zwykle również posiada ozdobny wzór, a jej zabarwienie zależy od obecnego czasu liturgicznego. Są one wiązane pod brodą i noszone na pozostałe szaty, np. komże bądź ornat.

Stuła jako częsty element strojów liturgicznych, często jest nawet znakiem rozpoznawalnych duchownych. Noszona jest również wówczas, gdy duchowny pełni swą posługę poza mszami, np. gdy udziela sakramentu Spowiedzi Świętej lub namaszczenia chorych. W trakcie mszy jest noszona jest pod innymi częściami stroju. Również odcień stuły dopasowywany jest do barwy obowiązującej w obecnym okresie liturgicznym. Stuły liturgiczne to element stroju, choć niewielki, jest tak samo ważny jak wszystkie inne.