Nauczyć się chwytać podstawowe akordy na gitarę!

Chcesz szybko opanować akordy na gitarze? W tym krótkim poście prezentuję jak to zrobić. Przeczytaj teraz i poznaj 3 kluczowe kroki, aby w krótkim czasie nauczyć się chwytów gitarowych i móc grać Twoje ulubione piosenki. Aby dowiedzieć się więcej na temat nauki gry na gitarze, wejdź na stronę: akordy na gitare chwyty

Tak więc nie traćmy czasu tylko przejdźmy od razu do konkretów, czyli jak opanować akordy na gitarę.

Pierwszy krok

Pierwszym krokiem, aby opanować chwyty jest osobne ćwiczenie precyzyjnego łapania każdego z nich osobno.

Wybierz sobie kilka akordów, których masz zamiar się nauczyć (jeżeli dopiero zaczynasz niech będą to np. E, A, D, a). Powinno ich być około cztery.

Następnie skoncentrujmy się na precyzyjnym łapaniu każdego z nich. Powodem tego ćwiczenia jest przyzwyczajenie palców do danego układu na gryfie – tak, aby akordy brzmiały czysto i bez żadnych brzęczących strun.

Ćwiczenie wygląda w ten sposób: łapiesz jeden z chwytów (powoli, ale precyzyjnie). W następnej kolejności grasz każdą strunę po kolei, aby sprawdzić czy wszystkie dobrze brzmią. Jeżeli nie, to poprawiasz i robisz tak do momentu, aż akord czysto zabrzmi.

W kolejnym kroku puszczasz akord i powtarzasz cały proces. Rób tak kilka razy. Tym sposobem w krótkim czasie przyzwyczaisz palce do konkretnego ułożenia na gryfie i czystego orz dokładnego łapania danego akordu.

Podkreślę jeszcze raz, że w tym momencie nie skupiamy się na szybkości – interesuje nas jedynie dokładność. Do szybkości przejdziemy w trzecim kroku. Aby szybko opanować akordy na gitare trzymaj się przedstawionej przeze mnie kolejności.

Drugi krok

Dobrze. W tym momencie powinieneś bądź powinnaś już być w stanie zagrać precyzyjnie każdy z akordów. Pora zająć się ich łączeniem.

Tutaj wciąż skupiamy się na precyzji, a nie szybkości.

Te ćwiczenie jest bardzo podobne do poprzedniego – łapiesz tak samo akord i poprawiasz kolejno struny, aż czysto zabrzmi. Jednak teraz nie puszczasz i łapiesz ponownie, lecz zmieniasz chwyt na inny.

I znowu sprawdzasz wszystkie struny. W momencie kiedy czysto zabrzmi to chwytasz następny akord itd.

Jak więc zauważasz jest to prawie identyczne do poprzedniego kroku. Jedyna różnica to, to że nie grasz wciąż tego samego chwytu, ale zmieniasz pomiędzy sobą.

W ten sposób nauczysz się precyzyjnie i czysto zmieniać chwyty między sobą. Teraz czas, aby nasze akordy na gitarę przyspieszyć. Bez tego nie możesz zagrać wielu szybkich piosenek.

Trzeci krok

No i przyszła pora na prędkość! Do tego ćwiczenia potrzebny Ci będzie metronom.

Ustaw go na wybrane wolne tempo. Całe ćwiczenie polega na zmienianiu kolejnych akordów na każde uderzenie metronomu.

Istotą jest to, aby wciąż trzymać się tempa, nawet jeśli akord nie brzmi idealnie czysto – wciąż musisz gonić tempo. tym sposobem zaczniesz znacząco przyspieszać szybkość zmiany chwytów.

To były 3 kroki, aby opanować akordy na gitarze. Mam nadzieję, że wprowadzisz je w życie i już niedługo opanujesz te chwyty, które teraz sprawiają Ci kłopot. Gitara do ręki i do ćwiczeń!