Jaka izolacja dachu będzie najlepsza w naszym domu?

Mimo kryzysu obserwujemy w naszym kraju dość intensywny ruch w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, głównie jednak indywidualnego. Co chwila powstają nowe domy jednorodzinne, bądź też remontuje się stare. Każdy, kto decyduje się na budowę lub remont, doskonale wie, że bardzo istotną sprawą jest właściwe zabezpieczenie dachu. Dobrze wykonany i zabezpieczony dach musi przecież spełniać wielorakie funkcje, powinien nie tylko chronić mieszkańców przed opadami atmosferycznymi i wilgocią, ale także przed nadmiernym przegrzaniem, a z drugiej strony zapobiegać ucieczce ciepła na zewnątrz.

Odpowiednia izolacja dachu ma zatem wielkie znaczenie dla domowników i musi być poprawnie zrobiona, aby należycie spełniała swoje zadania. W sytuacji, kiedy kładziemy nowy dach, trzeba zacząć od wstępnego krycia, następnie wykonać termoizolację, a wreszcie izolację przeciwwilgociową. Do wstępnego krycia dachu, zabezpieczającego dom przed opadami atmosferycznymi, używa się papy, odpowiedniej folii lub membrany. Z kolei do wykonania termoizolacji stosuje się najczęściej wełnę mineralną lub szklaną, styropian, bądź piankę poliuretanową. Tę ostatnią kładzie się metodą natryskiwania i jest to stosunkowo łatwy i skuteczny sposób zabezpieczenia. Dobrze położona warstwa pianki nie tylko chroni przed ucieczką ciepła, ale także znakomicie izoluje pod względem akustycznym. Takie właściwości ma też wełna mineralna, ponadto, podobnie jak pianka poliuretanowa, jest ognioodporna. Jednak wybór najbardziej optymalnego rozwiązania w konkretnym przypadku dobrze byłoby skonsultować z fachowcem.

Pewną nowością w branży budowlanej jest izolacja dachu nakrokwiowa. Jest ona najbardziej skuteczna, albowiem osłona termoizolacyjna montowana jest na zewnątrz konstrukcji dachu, co sprawia, że jest jednolita i jednorodna. Takiego stanu nie da się natomiast osiągnąć przy tradycyjnej izolacji zakładanej między krokwiami, gdzie zawsze pozostaną jakieś nierówności i zagłębienia. Ponadto tego rodzaju montaż nie wymaga interwencji w poddasze, co jest istotne w przypadku już istniejącego domu i zagospodarowanego poddasza.