Jak zabezpieczyć stronę www?

Strony na platformie Joomla od wielu lat cieszą się niezmienną popularnością. Łatwy w obsłudze interfejs i ciągle aktualizowane dodatki sprawiają, że praktycznie każdy, trochę znający się na projektowaniu stron, może mieć wymarzoną wizytówkę w sieci.
Jednak każda strona internetowa wymaga nie tylko dobrego projektu i odpowiedniego wypozycjonowania, ale też zabezpieczenia przed atakami z zewnątrz. Z poniższego artykułu dowiesz się jak zabezpieczyć Joomla krok po kroku.

Absolutną podstawą powinno być ustalenie dobrego hasła. Pamiętając, że hasło jest podstawowym i najważniejszym zabezpieczeniem warto wymyślić je w taki sposób, żeby było trudne do złamania. W tym celu można skorzystać z programów generujących hasła, albo ustanowić hasło niezawierające popularnych słów, zawierające za to przynajmniej jedną wielką literę i cyfrę.
Najlepiej, jeżeli wielka litera znajdzie się w środku, a nie na początku hasła. Cyfry nie powinny też przywodzić na myśl jakichś danych liczbowych, które łatwo skojarzyć (data urodzenia twórcy strony, rok czy numer pesel).

Żeby wiedzieć jak zabezpieczyć Joomla trzeba też znać drugą złotą zasadę zabezpieczania jakichkolwiek stron czy oprogramowania – mianowicie aktualizacje. Twórcy programów aktualizują kod tak, żeby eliminować wszystkie jego słabe strony, dlatego z reguły późniejsze edycje danej aplikacji są bezpieczniejsze.
Metod zabezpieczających jest wiele, jak np. dedykowane wtyczki i komponenty zabezpieczające jak np. RS Firewall do Joomla! czy Akeeba Admin Tools. Chronia one popularne skrypty stronę przed atakami złośliwych programów ,czy tez bezpośrednim włamaniu.