Jak szybko opanować chwyty gitarowe do piosenek? Dowiedz się!

Potrzebne Ci będą chwyty gitarowe do piosenek? Łatwo jest je znaleźć. Trudniej jest się ich nauczyć oraz móc płynnie zmieniać między sobą.

Chwyty gitarowe do piosenek znajdziesz w wielu miejscach, ale w tym artykule pokaże Ci 3 kroki, aby je w krótkim czasie opanować.

Bez zbędnych wstępów przejdźmy do konkretów.

Pierwszy krok

Pierwszą sprawą jest oczywiście wiedzieć jakie to są akordy, ale przyjmę, że w tym momencie już to wiesz. Teraz zaprezentuję Ci jak się ich w krótkim czasie nauczyć oraz zmieniać między sobą.

Pierwszym krokiem jest nauczenie się precyzyjnego łapania każdego akordu osobno. Patrzysz na Twoje chwyty gitarowe do piosenek i wybierasz jeden z nich.

Teraz dokładnie i powoli (prędkością zajmiemy się później) chwytasz go, aż każda struna zabrzmi czysto. Wtedy puszczasz i powtarzasz kilkakrotnie cały proces. Następnie robisz to dla każdego pozostałego akordu.

Jaki to ma sens? W tym ćwiczeniu chodzi o przyzwyczajenie palców do konkretnego (poprawnego) ułożenia. Wiele osób popełnia ten błąd, że stara się od początku szybko zmieniać chwyty i tym samym palce przyzwyczajają się do niedbałego ułożenia i przez to zawsze jak grają akord to brzmi on nieczysto.

Nie wiem jak to, ale ja nie chcę w ten sposób brzmieć – sposobem na to jest właśnie podane wyżej ćwiczenie.

W momencie kiedy już opanujesz w ten sposób Twoje chwyty gitarowe do piosenek to przejdź do następnego kroku.

Drugi krok

W tym momencie powtarzamy cały proces tylko zamiast po puszczeniu akordu łapać go ponownie to od razu zmieniamy na kolejny.

Czyli całość wygląda następująco: łapiesz (powoli i precyzyjnie) jeden akord, do momentu, aż czysto zabrzmi. Następnie puszczasz go i od razu łapiesz (powoli i dokładnie) następny itd.

Dzięki temu uczysz się precyzyjnego zmieniania ich między sobą. Jest to bardzo istotne nim przejdziemy do skupiania się na prędkości – wtedy nie będziemy myśleli o dokładności, dlatego musisz ją wyćwiczyć właśnie teraz.

Ćwicz to przez jakiś czas, a jak będzie Ci wychodzić to przejdź do trzeciego – ostatniego kroku.

Teraz zajmiemy się już szybkością. Zanim to zrobisz, koniecznie upewnij się, że poprzednie kroki masz już wyćwiczone.

Zaopatrz się także w metronom (możesz kupić lub poszukać jakiegoś online w internecie).

Ustaw bardzo wolne tempo i na każde uderzenie metronomu zmieniaj chwyt. Tutaj musisz się tego sztywno trzymać! Chodzi o to, abyś cały czas zmieniał akordy w tempie metronomu – niezależnie od tego czy Ci wyszedł czy nie.

Tym sposobem będziesz ćwiczył sobie szybkie zmienianie akordów. Naturalnie nie przesadzaj na początku z tempem – ma być minimalnie szybsze niż umiesz zagrać.

To są moje 3 kroki do opanowania akordów. Jestem przekonany, że dzięki temu chwyty gitarowe do piosenek opanujesz w znacznie krótszym czasie i będziesz mógł grać dowolne piosenki.