Jak sprawdzić która firma profesjonalnie upierze nam dywan?

W ciągu ostatnich kilku lat na rynku utrzymania czystości pojawiło się bardzo dużo nowych podmiotów gospodarczych, które oferują usługi prania dywanów, wykładzin i tapicerki. Praktycznie codziennie moja skrzynka pocztowa jest zapchana co najmniej kilkoma ulotkami z nagłówkiem typu Pranie dywanów Warszawa.
Chcąc świadomie korzystać z takich usług powinniśmy wiedzieć jak odróżnić firmę działającą profesjonalnie od jednoosobowych często nawet nie zarejestrowanych działalności świadczących niskiej jakości usługi.

Pierwszym wyznacznikiem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest cena. Profesjonalne środki piorące marki Prochem, Tersus, Karcher, są bardzo drogie. Dobry środek rozpuszczający brud o średniej sile działania jak na przykład Tersus pr101, kosztuje około 100 zł za 1 kg. Do tego środek do płukania, jeden z tańszych ale w miarę skuteczny, choć nie najlepszy jak np. Karcher RM760 kosztuje około 300 zł za 10 kg. Stosując wyżej wymienione preparaty nie opłacalnym byłoby zejście z ceną usługi poniżej 8 zł za metr kwadratowy. Jeżeli znajdziemy ofertę w której ceny uprania dywanu lub wykładziny będą opiewały w granicach 3-5 zł za metr kwadratowy, możemy być pewni, że firma taka upierze nam w najlepszym wypadku dywan samą wodą, a w najgorszym różnego rodzaju środkami domowymi, które zupełnie nie nadają się do takiego zastosowania i mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest sam sposób potraktowania czyszczonej powierzchni. Nie ważne jest czy pierzemy dywan, wykładzinę czy tapicerkę, pierwszym krokiem, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek ingerencji cieczą, jest bardzo, ale to bardzo dokładne odkurzenie. Odkurzenie powinno zostać przeprowadzone najlepiej odkurzaczem kolumnowym, który rozczesuje podczas odkurzania włókna i dzięki temu wyciąga zanieczyszczenia aż od samej osnowy. Można również odkurzyć dywan, choć skutek będzie już troszkę gorszy, bardzo mocnym odkurzaczem domowym zaopatrzonym w elektro-szczotkę, lub turbo-szczotkę. Absolutnym minimum jeżeli chodzi o moc odkurzacza jest wówczas 1800 W, a najlepiej żeby moc urządzenia wynosiła około 2400 W.

Trzecią czynnością na którą musimy zwrócić uwagę i która jest absolutnie konieczna podczas każdego prania, to zastosowanie środka rozpuszczającego brud, tzw. „Prespray-u”. Tutaj warto zapytać osobę wykonującą czynność prania jakim środkiem będzie się posługiwał. Istnieje jedna zasada, której należy przestrzegać bez warunkowo, głosi ona, że do dywanów i wykładzin sztucznych używamy środków mocno zasadowych, których PH często oscyluje w granicach wartości ok. 11-12, zaś do dywanów wełnianych środków o odczynie lekko kwaśnym, o PH ok. 4,5. Chodzi tutaj przede wszystkim o kolory, mocno zasadowy środek świetnie rozpuszcza brud, jednakże w przypadku włókien naturalnych spowodowałby rozpuszczenie koloru. Każdy profesjonalny pracz, zanim przystąpi do nakładania prespray-u wykona test stabilności kolorów, czyli sprawdzi, czy stosowany przez niego środek nie spowoduje migracji kolorów.
Jeżeli prespray został dobrany w sposób właściwy, ważne jest aby został odpowiednio zastosowany.
Aby dywan nie został przemoczony, środek rozpuszczający powinien zostać rozprowadzony delikatną mgiełką za pomocą spryskiwacza ciśnieniowego. Zazwyczaj wystarczy około 1 litra gotowego roztworu do spryskania od 6 do 10 metrów kwadratowych. Środek powinien działać około 15 minut a w między czasie za pomocą szorowarki walcowej, tarczowej, lub w najgorszym wypadku szczotki na kiju powinien zostać wtarty w głąb runa dywanu.

Ostatnim etapem prania jest ekstrakcja. Tutaj równie ważny jest zastosowany środek. Zasada jest identyczna jak w przypadku presprayu, do sztucznych powierzchni środek zasadowy, do naturalnych kwaśny.
Najważniejszym czynnikiem ekstrakcji jest wypłukanie brudu rozpuszczonego w poprzednim etapie. Polega to na wtryskiwaniu w dywan płynu pod bardzo wysokim ciśnieniem jednocześnie go odciągając. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby ilość zużytej przy tej czynności płynu, była równa z ilością płynu odciągniętego, w przeciwnym wypadku dywan będzie przemoczony i ciężko będzie nam go dosuszyć w warunkach domowych.

Skoro opisaliśmy ostatni element prania zróbmy sobie szybkie podsumowanie. Najlepiej szukać firmy piorącej poprzez wyszukiwarkę internetową. Wystarczy wpisać np. Pranie dywanów Warszawa i otrzymamy kilka stron wyników godnych rozważenia. Po przejrzeniu cenników kilku firm, wybierzmy do dalszej selekcji te, które cenę za pranie ustaliły większą niż 7 zł za m2.
Następnie przeprowadźmy dalszy odsiew poprzez rozmowę telefoniczną, zadzwońmy i zapytajmy jak wygląda taka usługa prania i z jakich etapów się składa. Pamiętajmy że powinny to być 3 etapy: odkurzanie, prespreay, pranie ekstrakcyjne. Gdy znajdziemy firmę, która postępuje w odpowiedni sposób, możemy śmiało skusić się na świadczone przez nią usługi.
W trakcie prania skontrolujmy, jakim środkiem będzie przeprowadzony prespray i ekstrakcja, jakie odczyny mają te środki, oraz czy osoba piorąca wykonała test stabilności kolorów.
Ostatnią rzeczą będzie zwrócenie uwagi na ilość użytego i odessanego płynu. Gdyby odessanego płynu było znacznie mniej niż wtryśniętego, po winniśmy poprosić o dodatkowe odessanie wilgoci z dywanu.