Jak dbać o środowisko i żyć ekologicznie
Zaczynając rozmowę na temat dbania o przyrodę i życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, należy uświadomić sobie, z czym w ogóle mamy do czynienia. Otóż środowisko naturalne to nie tylko to, co nas otacza, ale także my sami. Jesteśmy częścią ogromnej układanki, która wraz ze zwierzętami, roślinami, gazami, cieczami, ciałami stałymi oraz wszystkim tym, co widzimy oraz czego nie widzimy stanowi środowisko naturalne.
Wnioskiem z tej wyliczanki jest myśl, że wszystko co wydarzy się w tej wielkiej machinie nie pozostanie bez wpływu na resztę elementów. Tak więc każda nasza akcja rodzi reakcję. Oczywiście ważna jest również skala, większy wpływ na atmosferę (i tym samym na wszystkie organizmy żyjące) będzie miało emitowanie gazów wylotowch z kominów fabrycznych w mieście Łódź, niż spalenie w piecu jednego pampersa czy torby foliowej (dla tych, którzy nie wiedzą – nie wolno palić toreb foliowych w piecach domowych, do tematu wrócimy w następnych artykułach). Jeśli więc wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to w jakich warunkach żyjemy, rodzi się pytanie jak żyć, aby jak najmniej zaszkodzić naszemu światu.
1. Oszczędzanie paliwa i energii
- Uprawiaj ekodriving
Nowa moda, ale także sposób, na mniejsze zużycie paliwa. Oczywiście, że istnieje taka ilość paliwa, która musi zostać spalona podczas jazdy, jednak istnieją pewne triki, które sprawiają, że nie spalimy więcej.
– Po pierwsze należy pamiętać, że wysokie obroty oznaczają wyższe zużycie. Prowadząc auto pamiętajmy więc, aby mieć „wrzucony” możliwie najwyższy bieg. „Jedynka” służy do tego, aby ruszyć, gdy auto się toczy, spokojnie możemy przejść na „dwójkę”. Gdy przyspieszamy róbmy to zdecydowanie – im krócej przyciskamy pedał gazu, tym mniej „jedzenia” spali nasz samochód.
– Drugą zasadą ekodrivingu jest hamowanie silnikiem. Ten temat budzi kontrowersje, ponieważ wielu kierowców myśli, że jazda na tzw. luzie jest drogą do oszczędności. To poważny błąd! Gdy mamy wciśnięte sprzęgło, silnik nadal zużywa paliwo, natomiast hamując silnikiem, tj. redukując bieg w takim stopniu, aby auto gwałtownie zwolniło nie tylko wytracamy prędkość, ale także ograniczamy zużycie paliwa, które byśmy spalili hamując.
– Ponadto, należy pamiętać że auto ma duszę, gdy właściwie o nie zadbamy odpłaci nam się dobrą jazdą. A tak całkiem poważnie – sprawdzajmy stan techniczny naszego samochodu, nie musimy być mechanikiem z wykształcenia aby ocenić, czy mamy odpowiednio dużo oleju czy powietrze w oponach. Odpowiednie ciśnienie kół sprawia, że auto nie jest tak „obciążone”, natomiast olej chroni nasz silnik przed nadmiernym zużyciem, czyli przedłuża jego żywotność, a im rzadziej wymieniamy pojazd tym mniej uciążliwi jesteśmy dla środowiska naturalnego.
– Chcesz mieć ekologiczny samochód? Zapomnij o „pseudoekologicznych” hybrydach, które wcale nie są ekologiczne, i spalą więcej niż oszczędny diesel, nie wspominając o akumulatorach, których wytworzenie i późniejszy recykling także nie jest przyjazny dla środowiska.
- Żarówki LED – technologia przyszłości
Aby płacić mniejsze rachunki za energie elektryczną, przede wszystkim należy pamiętać o jej oszczędzaniu. Pierwszym i najprostszym krokiem jest wymiana żarówek na energooszczędne. Na rynku pojawiło się ich mnóstwo rodzajów, jednak należy pamiętać, że nie każda żarówka jest uniwersalna. W miejscach, gdzie światło będzie włączone przez długi czas, świetnie sprawdzą się typowe żarówki energooszczędne, bądź świetlówki. Ten rodzaj urządzeń zaprojektowany jest tak, aby rzadko być wyłączanym i świecić przez długi czas. Jednak tam, gdzie wchodzimy na chwilę taka żarówka nie zda egzaminu. Aby uniknąć problemów z poprawnym doborem naszej żarówki, warto jest zainwestować w oświetlenie typu LED. Urządzenia działające w tej technologii to nie tylko ostatni krzyk mody, ale także rozwiązanie przyszłości. Do licznych zalet oświetlenia typu LED należy oczywiście niski pobór energii elektrycznej, długie życie żarówki oraz uniwersalność wzorów i kolorów. Głównym minusem jest wciąż cena, gdyż „ledy” są zdecydowanie droższe od innych żarówek. Pomimo tego inwestycja jest opłacalna.
- Wyłącz przedłużacz
Kolejnymi sposobami na sprytne zaoszczędzenie prądu jest wyłączanie odbiorników. Jak to mówi moja koleżanka – jeśli się świeci, to znaczy że pobiera prąd. I tak każda dioda, czy to przy telewizorze, i innych sprzętach RTV, oznajmia nam, iż nasz prąd właśnie jest „zjadany”. Aby uniknąć uciążliwego wyciągania wtyczek przed każdym wyjściem z domu, możemy podłączyć kilka urządzeń do jednego przedłużacza z przyciskiem i wyłączać tylko ten przycisk.
3. Oszczędzanie wody
- Używaj perlatorów
Aby ograniczyć zużycie wody polecam użycie perlatorów. To proste urządzenie, zakładane na kran napowietrza strumień wody powiększając jego objętość, dzięki czemu zużywamy mniej wody przy takim samym komforcie. Perlatory najlepiej sprawdzają się w prysznicach oraz kranach łazienkowych, a także podczas mycia naczyń, jednak podczas nalewania wody do garnka należy uzbroić się w cierpliwość…
- Spłukuj WC mniejszą ilością wody
Jednym z miejsc gdzie zużywa się najwięcej wody jest toaleta. Spuszczając ją zużywamy standardowo ok 6 litrów. Nie musimy od razu wymieniać toalety na nową, mechanizm wewnątrz rezerwuaru jest zazwyczaj wyposażony w śrubę, którą możemy regulować napływ wody. Ostatecznie można włożyć do rezerwuaru butelkę wypełnioną czymś ciężkim (np. wodą). To także sztucznie wypełni nasz zbiornik i ograniczy każdorazowo ilość wody używanej do spłukiwania.
- Zakręcaj kran
Podczas mycia zębów czy golenia, warto zakręcić kran. To niczego nie utrudnia, a jednak kosztuje, dzięki takiemu zabiegowi codziennie możemy zaoszczędzić ok. 2-3 litry wody. Wydaje się niedużo, jednak mnożąc te liczbę razy dwa mycia zębów, razy mieszkańców i dni, liczba robi się całkiem pokaźna.
4. Odpady
- Zmniejszaj ilość odpadów, zgodnie z zasadą 3xR
Podstawową zasadą ekologicznego życia jest 3xR (ang. Reduce – reuse – recycle) czyli Zmniejsz zużycie – Użyj ponownie – Poddaj recyklingowi. Świadomy eko fan już nie zbiera butelek na potęgę, aby oddać je do ponownego przetopu, ponieważ recycling wymaga energii, czyli w efekcie zużycia zasobów naturalnych w postaci np. węgla. Sposobem na ekologiczne postepowanie z odpadami jest przede wszystkim ograniczenie ich produkcji, unikajmy dodatkowych opakowań, które wcale nie są nam potrzebne. Poza tym, stosujmy jedno opakowanie wielokrotnie. Dopiero wtedy, gdy uznamy, że jakiś przedmiot jest zużyty (czyli nie nadaje się do użytku, nie spełnia swojej funkcji) pomyślmy o jego wyrzuceniu. W tym momencie recykling jest jak najbardziej na miejscu.
- Mokre śmieci osobno, suche osobno
Czasami jest tak, że nie mamy możliwości selekcji odpadów na plastik, szkło, metal, itd., jednak nawet wtedy możemy postarać się oddzielić śmieci tzw. „mokre” czyli głównie odpady kuchenne od suchych. Dzięki temu będzie można wyprodukować kompost bez zanieczyszczeń, np. bez starej puszki czy papierów.
5. Budownictwo
- Dom pasywny
Ideą budownictwa pasywnego jest maksymalne uniezależnienie budynku od energii, tym samym zmniejszając do minimum jej zużycie. Pomysł jest doskonały w swej prostocie, gdyż podstawowym polem działania jest izolacja budynku, by zmniejszyć straty ciepła oraz mądre wykorzystanie wszystkich właściwości terenu, materiału, itd. do osiągnięcia pożądanych parametrów. Istotnym minusem jest koszt budowy takiego domu, który na chwile obecną jest do 35% wyższy od kosztów związanych z budownictwem tradycyjnym, jednak branża się rozwija więc zmniejszenie kosztów jest tylko kwestia czasu.
- Pompa ciepła
Zasadę działania w prosty sposób można podpatrzeć w naszych poczciwych, domowych lodówkach, polega on na „zabieraniu” ciepła obszarom o wyższej temperaturze i „oddawaniu” go tam, gdzie temperatura jest niższa. Taki opis to jedynie schemat zasady działania, która jest oczywiście trudniejsza, jednak przeciwnie do tradycyjnych metod ogrzewnictwa nie potrzebujemy już opału, jedynym naszym kosztem staje się energia potrzebna do napędzenia pompy. W ten sposób oszczędzamy nie tylko środowisko, ale i pieniądze, które niestety trzeba na początku wydać, by pompę zainstalować. Nie jest to rozwiązanie tanie, jednak zwraca się już po kilku latach, więc warto zainwestować.
- Ścieki szare, ścieki czarne
Ścieki szare to takie, które pochodzą z naszych wanien i zlewów, natomiast czarne to ścieki z toalet. Rozróżnienie jest oparte rzecz jasna na stopniu zabrudzenia. Takie rozróżnienie i oddzielenie tych dwóch rodzajów ścieku pozwala na ponowne wykorzystanie ścieku szarego przy spłukiwaniu wody w toalecie. Dzięki temu zmniejsza się zużycie świeżej wody, która musiała by być wykorzystana do spłukania toalety, natomiast woda z wanny, która nie niesie ze sobą znaczących zanieczyszczeń, zamiast płynąć bezpośrednio do oczyszczalni, pełni dodatkową rolę, pomagając w utrzymaniu czystości.
- Odnawialne źródła energii
Panele słoneczne – znakomity sposób na wykorzystanie energii słoneczne do ogrzewania wody w budynku. Nawet w naszym klimacie spełniają one swoją rolę.
Turbiny wiatrowe – przydomowe turbiny wiatrowe to także znakomity sposób na darmową i w pełni ekologiczną energię. Przy profesjonalnym sprzęcie i sprzyjającym miejscu zamieszkania, dzięki turbinie możesz zaopatrzyć swój dom w darmowy prąd.
6. Na co dzień
Dużą część naszych śmieci stanowią produkty spożywcze, przeterminowane lub resztki Przemyślane zakupy
Nie kupuj czegoś, czego nie zjesz, planuj posiłki, dziel się tym, co Ci zostało, zamrażaj, wykorzystuj resztki
- Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz
Przemyśl to, ile wody będziesz potrzebować, gotowanie „na zapas” sprawia, że zużywamy gaz/prąd. Jeśli natomiast lubisz mieć zapas przegotowanej wody do picia na zimno nie wylewaj jej gdy przestanie być świeża. Kwiaty chętnie wypiją ją za Ciebie. Podobnie możesz postąpić z wodą pozostałą po gotowaniu warzyw, jajek, makaronu, itd. Zawiera ona wiele mikroskładników, które świetnie odżywią Twoje rośliny.
- Używaj toreb wielorazowego użytku
Używanie toreb plastikowych to nic złego, pod warunkiem, że nie posłużą nam tylko raz. Postaraj się nie kolekcjonować jednorazówek, zamiast tego staraj się mieć przy sobie torbę z materiału, obecnie jest tyle wzorów, kształtów i rozmiarów, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
- Kupuj produkty dobrej jakości
Nie musisz mieć samych markowych ubrań, czy innych przedmiotów, ale staraj się wystrzegać rzeczy niskiej jakości. Większy wydatek związany z produktami dobrymi jakościowo jest pozorny, lepsza jakość oznacza, że produkt posłuży dłużej.
- Staraj się kupować lokalnie
Kupując produkt od lokalnego producenta automatycznie sprawiasz, że nie musi on transportować go dalej. Tym samym nie zużyje paliwa i nie zaszkodzi środowisku.
Unikaj produktów jednorazowego użytku
- Unikaj produktów jednorazowego użytku
Mężczyźni jak i kobiety używają maszynek do golenia, niestety często jednorazowych wykonanych w całości z tworzywa sztucznego. Zmień ten nawyk i zainwestuj w maszynkę z wymienną głowicę, to takie proste, i zredukujesz niepotrzebne odpady!
- Akumulatorki zamiast baterii
Co prawda baterie wielokrotnego użytku są droższe, ale używanie popularnych „akumulatorków”, zamiast standardowych baterii jednorazowego użytku, jest po stokroć lepsze na dłuższą metę. Wymagają one posiadania także ładowarki, ale takie akumulatorki eksploatowane prawidłowo, mogą posłużyć na długie lata. Zatem zakup szybka na się zwróci, a środowisko ochronisz przed odpadami i i zanieczyszczeniami związanymi z produkcją i recyklingiem baterii.
Nie zostawiaj włączonego sprzętu RTV w pokoju, gdyż „chwilka” na którą wychodzisz może zamienić się w kilkanaście minut, nie prościej wcisnąć guzik na pilocie?
Gdy słuchasz muzyki na laptopie bądź komputerze wyłączaj monitor, po co Ci on do słuchania muzyki?
Myśl, myśl, myśl
Każda czynność, jaką wykonujemy niesie za sobą skutki, dlatego zanim coś zrobimy, pomyślmy o tym. Może istnieje łatwiejszy sposób, lub taki, który nie wymaga od nas większego wkładu, a jest bardziej przyjazny środowisku. Najważniejsze to żyć świadomie.