Ile powinna kosztować firmowa strona www?

Każdy posiadający działalność gospodarczą i oferuje jakieś usługi, niekoniecznie związane z działalnością w internecie, musi posiadać własną witrynę internetową. Odwrotu od tego już, większość ludzi sprawdza wszystko w „necie” a osoby starsi proszą o to młodszych, bo również już wiedzą, że to w „magicznym” internecie znajdują się informacje o  wszystkim.

I tu zaczynamy temat. Gdzie i jak założyć stronę internetową dla swoje firmy. Ile taka strona kosztuje. Czy zrobić ją samemu czy zlecić firmie? I co muszę wiedzieć zakładając taką stronę?

Postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania. Zakładamy, że twoja strona firmowa ma być swego rodzaju wizytówką działalności wraz z ofertą. Taka strona jest niedużą, zatem i koszty nie powinny być zbyt wysokie. Ceny rynkowe stworzenia takiej strony, wahają się od kilkuset zł od najprostszych projektów do nawet 2 tys. Jednak średni koszt to około 1000 -1500 zł. Jeżeli nie jest to dla Ciebie duży wydatek, to możesz to zlecić profesjonalnej firmie. Ważne abyś wiedział co jest w cenie. Bo niekiedy w cenie jest konfiguracja witryny do twoich potrzeb, wraz z umieszczeniem oferty, grafiki i teksu, a niekiedy w tej cenie tego nie ma. Zatem zapytaj firmę o ta kwestię. Druga kwestia to hosting i domena. Tu także, możemy napotkać oferty strony www wraz z hostingiem i rejestracją domeny za ciebie. Jest najwygodniejsze rozwiązanie, jednak zachęcam do tego aby przynajmniej domenę zarejestrować samemu. Nie jest to trudne. Można to zarobić w każdej firmie hostingowej. W ten sposób będziesz miał kontrolę nad własną domeną. Z hostingiem wygląda to podobnie. Firmy tworzące strony www posiadają własne serwery, jednak nie zajmują się tym profesjonalnie, a ich usługi hostingowej mogą być kiepskiej jakości, strona może wolno się ładować lub częste przerwy w dostępie do strony.

Dlatego polecam wykupić na własną ręką hosting i domenę. Firma po wykonaniu strony powinna umieścić ją na twoim hostingu( upewnij się, że jest to w cenie). Jedyne co musisz robić to odnawiać co rok domenę i hosting, lub co dwa lata w zależności jaką opcję płatności wybierzesz.

Dowiedz się też na jakim skrypcie strona będzie tworzona. Najpopularniejszym jest WordPress lub Joomla!( aplikacje te są darmowe). Jednak WordPress jest zdecydowanie bardziej przyjaznym dla użytkownika. Profesjonalne firmy mają tez autorskie skrypty, zapytaj wówczas czy będziesz mógł sam edytować stronę, dodawać tekst zdjęcia itp.

Jeśli zdecydujesz się samemu stworzyć stronę, bo mas zna to czas i cie to interesuje, lub po prostu chcesz to zrobić możliwie najtaniej, to możesz skorzystać z kreatora stron. Kreator, jest to aplikacja to łatwego tworzenia nieskomplikowanych niedużych strona, idealnie nadająca się do stron firmowych. Kupując usługę kreator stron, nie musisz martwić się o hosting, gdyż kreator jest wraz z hostingiem. Domenę również możesz tam zarejestrować. Jakie są ceny takiego kreatora? Różne! Topowe kreatory stron to Wix.com, Webwavecms.com oraz kreator w Home.pl. Cenowo i w stosunku jakości do ceny najlepiej wypada Webwave. Cena strony wynosi 300 zł netto za rok. Konkurencja jest droższa, a tańsze opcje są często okrojone z funkcji lub mają jakieś limity, w Webwavecms takowych nie ma.

Tworzenie stron we wszystkich kreatorach wygląda podobnie. Mamy gotowe szablony, wybieramy któryś z nich i dostosowujemy do swoich potrzeb. Wszystko jest raczej intuicyjne, więc problemów mieć z tym nie będziesz. Warto sprawdzić testując tak kreator za darmo. Zawsze też zapytaj czy posiada on taką funkcję jaką potrzebujesz, lub czy znajduje się ona w danym pakiecie.

Drugą opcją na samodzielne stworzenie strony www dla swojej firmy, jest zakup hostingu i skorzystania z darmowej aplikacji. Tą aplikacją będzie WordPress, są inne ale nie ma co wydziwiać. WordPress wśród CMSów( Systemów Zarządzania Treścią) jest jak Google wśród wyszukiwarek. Hosting możemy nabyć już za niecałe 100 zł. Ważne aby posiadał bazy danych, instalator aplikacji, konto email, tani lub darmowy certyfikak SSL.

Na takim hostingu instalujemy WordPresss, wybieramy szablon, których jest bardzo dużo, zarówno darmowych jak i płatnych. I tak samo jak w kreatorze dostosowujemy go do swoich potrzeb. Wszystko robimy z poziomy swojej strony tj. „Kokpitu”. Worpdressowi trzeba poświęcić trochę czasu, bo posiada wiele funkcji, wtyczek i opcji konfiguracji. Jednak pod paru godzinach „śmigania” po WordPressie, powinieneś go opanować w stopniu podstawowym. Wszystko jest po polsku, a jest tak popularny, że na większość pytań odpowie ci Google..poważnie.

Mam nadzieję, że teks ten pomoże ci w wyborze najkorzystniejszej opcji.