Igłofiltry, czyli przygotowanie terenu pod inwestycję.

Przygotowanie obszaru pod nową inwestycję jest sporym wyzwaniem, szczególnie gdy gleba na której ma powstać nowy budynek ma za wysoki poziom wód gruntowych. Niezastąpione mogą okazać się igłofiltry, które służą do odwadniania ziemi. Konstrukcja instalacji, której częścią są igłofiltry bazuje na funkcjonowaniu kolektora redukującego nadmiar wody oraz pompy. Z tego powodu osuszanie terenów pod inwestycje staje się bardzo proste i umożliwia zmniejszenie poziomu wód gruntowych okresowo lub permanentnie.

Współczesne technologie budowlane umożliwiają konwersję zastanego obszaru w teren doskonały do prowadzenia budowy. Dla inżynierów nie ma dużego znaczenia, czy wybrany obszar jest nizinny czy z licznymi wzniesieniami oraz jaki jest poziom jego wód gruntowych. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń takich jak igłofiltry, banalnie proste staje się na osuszanie terenu nawet o wysokim poziomie wód. Wśród licznych zastosowań tego sprzętu znajduje się też uzyskiwanie wody do nawadniania ogrodu.

Podczas prowadzenia prac inwestycyjnych może się okazać, że na obszarze wykopu zacznie pojawiać się woda pochodząca z niższych poziomów gruntu. Jej poziom zależy od ilości opadów deszczu oraz ukształtowania terenu i jej struktury. Odwodnienie wykopu jest wtedy nieuchronną koniecznością. Można to robić wieloma metodami dzięki zastosowaniu igłofiltrów. Technologia ta jest bardzo efektywna i bardzo prosta w zastosowaniu. W porównaniu z pompowaniem wody wprost z wykopu umożliwia wykonywanie prac nawet w wypadku okresowych silnych opadów deszczu.