Gotowanie z maluchami

dCzy wskazane jest zezwolić dzieciom na zatrudnianie się w kuchni? Myślisz, iż wszystko zrobisz sama żwawiej oraz świetniej, a przede wszystkim nie nabrudzisz tak, jak wykona to malec. Jeśli jednak maluch ma nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych, nabrać pewności siebie, a do tego przyswoić parę kluczowych wytycznych, postaw na czas spędzony w kuchni.

Obowiązki domowe potrafią stwarzać prawdziwą rozrywkę, jednakowo dla mamy, taty, jak i dla malucha. To prawda, iż potrafią one zarezerwować dużo więcej czasu, zaś kuchnia potrafi wyglądać jakby przeszło przez nie tornado, jednakże to doskonała zabawa, nauka jak i duża frajda, kiedy rodzina czyni coś razem. Zanim jeszcze zaczniecie gotować, przekaż dziecku kilka rad związanych z bezpieczeństwem a także higieną. Przed wykonaniem jakiś prac powiązanych z gotowaniem posiłków, dziecko powinno umyć ręce, a jeśli ma długie włosy dobrze jest dopomóc mu je związać. Odrębnymi cennymi wskazówkami będą: zwrócenie uwagi na datę ważności artykułów, dokładne oczyszczenie owoców oraz warzyw, nie wstawianie do schładzarki gorących potraw, trzymanie się z dala od piekarnika oraz od palników gazowych i nie dodawanie do dań niczego, co spadło na ziemię.

Gotowanie z dzieckiem to znakomita okazja do tego, ażeby po prostu spędzić z nim odrobinę czasu a także zademonstrować, że je doceniamy. Maluchowi, który własnoręcznie dokona czegoś w jadalni, przybędzie pewności siebie i wiary we własne możliwości. Zadowolenie mamy i taty, których rozpiera duma z samodzielności pociechy, utwierdzi je w przekonaniu, iż jest ona znacząca a także kochana przez rodziców. Wspólnie spędzony czas w jadalni to także szansa do pokazywania latoroślom, że domowe obowiązki i pomoc rodzicom może być czymś fajnym i że nie należy się przeciwko temu buntować.

Zadbaj o to, aby wybrana przez was potrawa była pełna warzyw bądź owoców. W okresie gotowania pozwól dziecku podjadać w czasie gotowania. W ten sposób pozna nowe smaki, natomiast wspólne gotowanie okaże się niezwykłą zabawą, przyczyną do śmiechu. Wspólnie z dzieckiem jesteśmy w stanie szykować pyszne naleśniki. Cała sztuka polega na wytworzeniu właściwego ciasta. Niezbędne nam będzie jajko, szklanka mąki a także 2 szklanki mleka. Pozwól dziecku kręcić ciasto za pomocą miksera. Po dodaniu 2 łyżek oleju nie trzeba będzie natłuszczać patelni. Naturalnie smażeniem musi zająć się osoba dorosła, ponieważ nasz maluch jest w stanie się poparzyć. Ażeby robić kolorowe naleśniki dla dzieci jesteśmy w stanie dodać łyżkę ugotowanego szpinaku bądź koncentratu pomidorowego. Robiąc wersję słodką dodajmy łyżkę kakao do ciasta naleśnikowego.

Na rodzinne gotowanie najświetniej wybierać wolny dzień, gdy nie musimy pędzić do pracy, zaś telefon przestaje nerwowo dzwonić. W czasie kuchennych zabaw, maluch traktowany jest jak dorosły. Postrzega siebie jako ważnego członka rodziny, jakiego pomoc a także zaangażowanie dla opiekunów jest naprawdę ważne.