Gitara online – czyli jak nauczyć się grać na gitarze przez internet?

Pisząc gitara online naturalnie nie mam na myśli grania na gitarze online (przez np. internetowe komunikatory) z innymi internautami, ale w jaki sposób nauczyć się grać na gitarze online, czyli wykorzystując internet.

To właśnie internet dokonał przełomu w nauce gry na gitarze. Gitara online to możliwość, która nie istniała jeszcze 20 lat temu – w internecie znajdziesz dużą ilość materiałów na praktycznie dowolny temat – czasem darmowe, czasem płatne (te z wiadomych powodów są mimo wszystko wartościowsze od bezpłatnych).

W tym zwięzłym wpisie pokażę Ci jak gitara online może wyglądać od praktycznej strony – czyli skąd się uczyć i jak to robić, aby mieć najlepsze rezultaty.

Czym jest gitara online i jak zacząć?

Jeśli zaczynasz grać na gitarze to na początku zainteresuj się podstawowymi chwytami (inaczej akordami).

W internecie znajdziesz bez problemu tabele chwytów. radzę sobie ją wydrukować. Samo zdobycie akordów nie wystarcza – musisz się ich nauczyć.

Pokażę Ci teraz trzy-stopniowy proces, który umożliwi Ci bardzo szybko i dokładnie się ich nauczyć.

Tak więczostawmy teraz na chwilę nasz główny temat, jakim jest gitara online i przejdźmy do szybkiego nauczenia się chwytów gitarowych.

W jaki sposób sprawnie opanować akordy?

Zdobyłeś już listę i co dalej?

Wybierz kilka akordów, których chcesz się nauczyć na początku. Niech ich będzie najlepiej trzy lub cztery. Jeśli nie wiesz które to polecam E, a, D, e.

Pierwszym krokiem jest nauczenie się każdego z nich osobno. Robisz to poprzez prosty proces:

1. łapiesz dany akord
2. sprawdzasz po kolei każdą strunę czy czysto brzmi – jeśli nie to poprawiasz
3. poprawiasz aż cały akord zabrzmi czysto
4. puszczasz akord
5. zaczynasz cały proces od początku

Stosując się do tych punktów bardzo szybko opanujesz konkretne akordy. Pamiętaj, że nie ma tutaj teraz znaczenia szybkość, ale precyzja. To ćwiczenie z tego względu, że skupia się w danym momencie na jednym akordzie i zagraniu go precyzyjnie, w krótkim czasie da efekty.

Nim przejdziemy do tematu gitara online to pozwól, że pokażę Ci kolejny krok.

Polega on na tym co poprzedni tylko różni się jednym szczegółem – zamiast puszczać akord i łapać ponownie ten sam chwyt, to łapiesz od razu kolejny.

W ten sposób uczysz się dokładnie zmieniać między sobą akordy co jest kluczowe w graniu piosenek.

Na samym końcu musimy zająć się szybkością. Teraz chwytasz akord bez sprawdzania kolejnych strun. Nie przejmujesz się tym czy brzmią precyzyjnie czy nie (to było zadanie poprzednich ćwiczeń).

Po prostu łapiesz akord i od razu łapiesz kolejny i tak dalej. Nie zatrzymujesz się, nie zwalniasz. Jeśli przez jakiś czas tak będziesz ćwiczyć, zobaczysz że Twoje palce zaczną przyspieszać i szybciej reagować i łapać chwyty.

Małe podsumowanie

Dobrze, miał być temat gitara online, a w sumie mówiłem o akordach. Mam nadzieję, że Ci się ta wiedza przyda i zastosujesz w praktyce.