Gdzie można wykonać badanie ojcostwa?

Kiedy niezbędne staje się ustalanie ojcostwa sporo ludzi rozpoczyna szukanie właściwego miejsca, gdzie ktoś mógłby tym się zająć. Nie jest ich zbyt wiele w Polsce, ale i tak teraz to wygląda korzystniej niż było to jeszcze parę lat temu. Coraz większa liczba osób decyduje się na badania genetyczne, dotyczące nie jedynie ojcostwa, ale też min. chorób które przenosi się od rodziny lub skłonności do nich. Dziś laboratoria takie posiadają coraz większą skuteczność a koszty badania nie są tak wielkie jak było to kiedyś.

Pośród badań wykonywanych przez laboratoria genetyczne bardzo popularne są testy na ojcostwo. Można stwierdzić, że większa dostępność do podobnych badań oraz coraz bardziej korzystne koszty sprawiają, że ci, którzy myśleli o takich badaniach wcześniej, aktualnie śmielej myślą o skorzystaniu z takich usług. Niekiedy zmienia to układ dość dużej liczby rodzin. Trudno stwierdzić czy jest to pozytywny skutek czy negatywny, ale zdecydowanie sprawia to, że dużo więcej rodzin w kraju żyje w większej świadomości.

Testy genetyczne które umożliwiają badanie ojcostwa to coś, z czego korzystają nie tylko osoby które nie mają pewności co do swego ojcostwa, lecz również te, chcące zyskać wiedzę czy ich potomstwo będzie bliźniętami jedno czy dwujajowymi. Ponadto badanie to jest kluczowe dla kobiet które chcą dostać alimenty, a oprócz tego mężczyzn pragnących uzyskać prawa do opiekowania się dzieckiem. Mają zastosowanie również w przypadku kiedy do uzyskania spadku ktoś musi udowodnić swe pochodzenie, lub gdy potrzeba ustalić stopień pokrewieństwa pomiędzy przyrodnim rodzeństwem.