Elektroniczna ewidencja czasu
Ilość czasu jaki spędzamy w miejscu pracy to nadzwyczaj znaczący czynnik z punktu widzenia przepisów Kodeksu Pracy, który ma kluczowe znaczenie i może wyznaczać istotę definiowania wypłaty dla pracowników. Element ten używany jest zwłaszcza w dużych zakładach przemysłowych czy firmach zatrudniających sporą liczbę pracowników, których nie sposób swobodnie monitorować czy konkretnie sprecyzować produktywności ich pracy.
Dla uniknięcia błędów i właściwie rozliczyć własnych zatrudnionych za zagospodarowany czas sporo przedsiębiorstw decyduje się aktualnie na zainstalowanie specjalistycznego oprzyrządowania, dzięki któremu ewidencja czasu pracy jest w pełni zautomatyzowana. Nie bacząc na to, że budowa takich programów może na początku wydawać się nieco zawiła to ich funkcjonowanie jest niezwykle łatwe i dopasowane do teraźniejszych warunków na rynku technologicznym. cały urok tego systemu bazuje na wyekwipowaniu każdego pracownika w odpowiednie karty zbliżeniowe z indywidualnym numerem identyfikacyjnym, które odpowiadają na kontakt z skanerem nadając stosowny komunikat do systemu. Od tej chwili system komputerowy zaczyna naliczanie czasu pracy i odnotowuje aktywność i każde następne użycie karty przez odpowiedniego pracownika. Wiele systemów posiada też wyspecjalizowane tryby wejścia i wyjścia zwykłego i firmowego, odpowiedzialne za drobiazgowe zapisywanie działania pracowników. Przychodząc do miejsca pracy, pracownik przykłada zatem własną kartę do skanera i naciska klawisz wejście, opuszczając pracę wciska wyjście, bez zbędnych komplikacji.
Odpowiednie zastosowanie takich zaawansowanych systemów ułatwia nie tylko procedurę rozliczeniową ale i całą komunikację i dostarczanie niezbędnych informacji w firmach, wykluczając kolejki przy listach obecności czy nieścisłości wynikające z mylnego oznaczenia własnej frekwencji w pracy.