Dowiedz się jak szybko czytać taby na gitarę!

Chcesz opanować popularne taby (inaczej tabulatura)? W tym krótkim wpisie zaznaczę wady i zalety jakie mają taby oraz krótko zaprezntuję nuty oraz ich porównanie z tabulaturą.

Nie ma co marnować czasu na przydługie wstępy – przejdźmy od razu do tematu głównego.

Co to takiego taby?

Jak pewnie wiesz, taby to po prostu sposób zapisu muzyki na gitarę. Ważne jest zanotowanie, że jest to zapis tylko i wyłącznie na gitarę – inne instrumenty nie mogą odczytać go. Jest to jedna z kilku znaczących wad tabulatury, które dyskwalifikują ją z możliwości bycia poważnym sposobem zapisu.

Pomimo wielu minusów (które zaraz precyzyjniej przedstawię) warto jest ich się nauczyć. Jednym z powodów jest to, że są bardzo proste i nawet początkujący gitarzysta może je czytać.

Z tego powodu rekomenduję początkującym poznanie tego zapisu, ale jednocześnie zachęcam aby na tym nie kończyć i jednocześnie uczyć się nut (które wcale nie są takie skomplikowane – o tym za chwilę).

Wady i zalety

Pozwól, że opiszę jeszcze kilka wad, jaki mają taby a nastepnie przejdę do bardziej pozytywnych aspektów.

Główną wadą tabów jest to, że nie posiadają zapisu rytmy. Czytając taby nie da się powiedzieć jak długo dany dźwięk ma wybrzmiewać a także ile trwają przerwy między konkretnymi dźwiękami.

Oznacza to, że są one nieużyteczne, jeżeli wcześniej nie słyszałeś danego utworu. Jest to wielka wada i powód do poznawania nut.

Drugą dużą wadą jest brak uniwersalności. Tylko gitarzyści są w stanie odczytać ten zapis. To także dyskwalifikuje je z „kariery” w poważniejszym świecie muzycznym.

Jak opanować nuty?

Oczywiście taby mają także liczne zalety. Największa i najistotniejsza z nich to prostota. Dzięki temu każdy, nawet bardzo początkujący gitarzysta może z nich korzystać i grać swoje ulubione solówki czy piosenki.

Czy więc polecam się ich uczyć? Tak. Jednak nie należy tym samym odrzucać nut. Proponuję czytać taby, a w tym samym czasie uczyć się nut. Po pewnym czasie nie będziesz potrzebawał czy potrzebowała już tabów, bo tak dobrze opanujesz nuty.

Teraz bardzo krótko w jaki sposób opanować nuty. Przede wszystkim musisz najpierw nauczyć się rozkładu dźwięków na gryfie. To jest podstawa.

Gdy już to znasz, to naucz się rozkładu dźwięków na pięciolini.To jest {prostsze niż w przypadku gryfu i nie powinno zająć Ci wiele czasu.

Kiedy już masz te dwa elementy opanowane to czas zacząć grać proste piosenki. Najlepiej rozpocząć od prostych, ludowych melodii.

Kiedy to Ci już zacznie wychodzić to będzie „z górki”. Szukaj jak najwięcej kawałków zapisanych w nutach i codziennie graj. Najlepiej używać do tego metronomu.

Podsumowując: taby są uzyteczne, ale nie zapominaj o nutach. Jak wspominałem: taby są dobre na początek, ale wraz z rozwojem muzycznym powinieneś przejść na nuty, które nie są wcale bardzo trudne.