Czym przecinać stal?

Właściwie każdy budowniczy zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających ze złego wykorzystywania urządzeń mechanicznych powiązanych z cięciem, skracaniem i gięciem metali. Nieodpowiednie ich użycie lub brak ochrony może prowadzić do niemiłych urazów.

Jednym z urządzeń, którym wykonalne jest przecinanie stali oraz dodatkowo najbardziej idealnym jest piła tarczowa. Konstrukcja ostrza, jest często zakończona ząbkami, umożliwia w ten sposób idealne cięcie. W miejscu pracy z narzędziami do przecinania trzeba utrzymywać rozwagę oraz stosować się do instrukcji obsługi oraz podręczników BHP. Przy używaniu tarcz do cięcia stali trzeba skierować uwagę na wybór skutecznej. W zależności od surowca cięcia, tarcze oznaczone są adekwatnym kolorem. Dodatkowo przy wyborze odpowiedniego rozmiaru tarczy, należy kierować się grubością przecinanego przedmiotu. Zawsze trzeba stosować osłonę, a także konkretny kont przecinania. Przecinanie stali powinno mieć miejsce w pomiezczeniu z dobrą wentylacją lub na dworze. Jednakże należy zwracać uwagę żeby strumień iskier był ustawiony z dala od łatwopalnych materiałów.

Nie możemy zapominać także o zabezpieczeniu części twarzy. W tym zamiarze właściwie każdy nabywca sprzętu do przecinania materiałów powinien zaopatrzyć się w gogle osłonowe, rękawice na dłonie i buty. Wspomniane akcesoria chronią ciało przed odłamkami i zmniejsza narażenie na uszkodzenie.