Czy przecinarka jest bezpieczna?

sNowatorskie urządzenia, takie jak przecinarki nie zagrażają w nijaki sposób klientowi, oczywiście pod jednym warunkiem – że będzie ona w prawidłowy sposób używana. Jeśli nie dbamy o bezpieczeństwo własne i innych nie dziwmy się, że dochodzi do tragedii. Choćby najlepsza oraz najdroższa przecinarka potrafi przyczynić się do nieszczęśliwego wypadku.

Bezpieczną pracę z przecinarką plazmową, należy przede wszystkim zacząć od połączenia sprzęty do stabilnego źródła energii elektrycznej. Przecinarka plazmowa winna funkcjonować sprawnie w wypadku małych wahań przepływu prądu, lecz jeżeli jest szansa na całą eliminację ryzyka – powinniśmy z niej zrobić użytek. Gdy przecinarka pozostała odłączona od prądu, musimy ją zaopatrzyć w dostęp do źródła sprzężonego powietrza – w tym celu jesteśmy w stanie użyć sprężarkę albo sieć sprężonego powietrza. W kolejnym kroku należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi a także wytycznymi wytwórcy. W tej chwili następuje uregulowanie ciśnienia powietrza na manometrze, w dalszym ciągu trzeba stabilnie zakleszczyć kabel masowy na ciętej powierzchni. Istotne jest też to, ażeby zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia oraz ochronę uszu (przecinarka plazmowa wytwarza straszny hałas).

Za każdym razem, przed przystąpieniem do entej pracy z naszą przecinarką, trzeba bezwzględnie upewnić się iż jest to bez kłopotu aktywny artykuł, a jej wszelakie detale, takie jak elektroda oraz dysza są wciąż zdatne do ponownego użycia. Natężenie prądu w urządzeniu musi być adekwatne do grubości i typu przecinanego materiału. Kiedy wszelakie etapy przygotowań do pracy z przecinarką zostały już przeprowadzone, jesteśmy w stanie zacząć cięcie. Pracę zaczynamy od wciśnięcia przycisku na uchwycie, który usytuowany jest w najbardziej widocznym miejscu. Wciśnięcie przycisku powoduje zapalenie łuku pilotującego, jaki po kontakcie z ciętą powierzchnią, przekształca się w łuk główny. Zakończenie pracy zdarza się przez zwolnienie przycisku.

Sprzęt spawalniczy, użyty nawet poprzez doświadczonych specjalistów, jest w stanie w niektórych wypadkach doprowadzić do ciężkich urazów. Przecinarki i bezpieczeństwo idą ze sobą w parze, więc zaleca się zadbać o parę szczegółów. Niezwykle ważne jest to, by maska spawalnicza pewnie i nieruchomo trzymała się na głowie spawacza. Nie możemy dopuścić, aby w najistotniejszym momencie przeprowadzania pracy opierając się o przecinarki plazmowe, błędna przyłbica spawalnicza zaczęła się chwiać, zasłaniając całe pole widzenia. Wtenczas wystarczy jeden fałszywy odruch i nieszczęście gotowe.