Czas na inwestycję

W czasach kryzysu gospodarczego i ekonomicznego coraz więcej osób próbuje poczynić pewne oszczędności, a tym samym stara się wydawać jak najmniej pieniędzy. Zdecydowanie rzadziej też inwestuje, nawet, jeśli posiada pewne zasoby finansowe. Tymczasem ekonomiści podkreślają, iż ci z nas, którzy dysponują nadprogramową gotówką nie powinni trzymać jej w przysłowiowej skarpecie. Teraz jest bowiem doskonały czas na rozpoczęcie wielu przedsięwzięć, które za kilka lat zaczną przynosić wymierne zyski.

Dobrym pomysłem na inwestycję finansową jest z pewnością zakup apartamentu. Tego typu lokale najczęściej kojarzone są z bardzo drogimi, luksusowymi mieszkaniami, na których kupno a nawet wynajem mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Ze względu na panujący już od pewnego czasu kryzys na rynku nieruchomości ich ceny nieustanie spadają. Obecnie są niższe nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do tych sprzed kilku lat.

apartamenty

Także wynajem tego typu lokali jest dziś porównywalny z wynajmem pokoi hotelowych i innych prywatnych kwater. Stąd doradcy finansowi i ekonomiści radzą swoim klientom ich kupno, jako inwestycję w przyszłość i źródło stałego, stabilnego dochodu płynące z ich wynajmu. W apartamenty dobrze jest ulokować swoje oszczędności. Eksperci są zgodni co do przejściowego charakteru sytuacji mającej obecnie miejsce na rynku. Podkreślają zatem, że ceny tego typu lokali będą z roku na rok systematycznie wzrastać.

Na dzień dzisiejszy najbardziej opłacalne jest kupno loftu czy mieszkania o znacznie podwyższonym standardzie w jednym z państw objętych największym kryzysem gospodarczym, takich jak Hiszpania lub Grecja. Tamtejsze lokale straciły bowiem najwięcej na wartości. Kraje te są w dodatku nastawione w sposób szczególny na turystykę, co oznacza, że właściciele nieruchomości położonych w ich granicach mogą liczyć na stałe wpływy z ich wynajmu.

Ekonomiści radzą natomiast, aby kupując konkretny apartament wziąć pod uwagę nie tylko jego lokalizację, ale także koszty utrzymania, które znacznie różnią się w zależności od regionu. Developerzy powinni zaś dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza prawem budowlanym oraz procedurami uzyskiwania pozwoleń na budowę.