Co wiemy o rozwiązaniach energooszczędnych w Polsce?

Czy wiesz jak wygląda sprawa energooszczędności w Polsce i co faktycznie wiemy i co robimy dla środowiska? Jeśli nie warto przypatrzeć się badaniu i ankiecie, która została wykonana na początku tego (tj. 2013) rok na Polakach.

Millward Brown w lutym zapytało Polaków jakie rozwiązania energooszczędne stosowali i co zrobili „dla środowiska” w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jak by się mogło zdawać jednak nasze społeczeństwo całkiem skutecznie stara się dbać o środowisko. Dosyć gadania, czas na liczby. Średnio sześć na dziesięć osób oznajmiło, że przez ostatni rok zastosowało różnego rodzaju energooszczędne rozwiązania do których zaliczyć możemy: lepsze ocieplenie ścian (wymiany izolacji), wymiana żarówek na energooszczędne, wymiana okien na te o możliwie niskim współczynniku przenikania ciepła a także wymiana sprzętu AGD na ten o wyższej klasie energooszczędności.

Kolejną grupą, która jest znaczna to jedna piąta osób ankietowanych, która zamierza takie rozwiązania wprowadzić do swojego życia. Natomiast co dziesiąty pytany jest nastawiony sceptycznie i zachowuje dystans do tego typu tematu.

Czy te dane są optymistyczne czy pesymistyczne każdy niech odpowie na to samodzielnie jednak kolejną rzeczą, którą badania miały wykazać jest powód dla którego to stosujemy. Najbardziej oczywista odpowiedź to: w celu oszczędzania pieniędzy. I faktycznie prawie połowa osób (około 47%) uznało aspekt finansowy za najważniejszy. Następnie co piąty pytany określił się, że robi to ku ochronie środowiska, a dwie ostatnie grupy czyli łącznie 28% oznajmiło, że chodzi o poprawę jakości życia i komfortu.

Kolejna rzecz, która pokazuje naszą zwiększoną świadomość jest wybór domów energooszczędnych. Coraz więcej osób decyduje się na projekty domów pasywnych i energooszczędnych co również powinno cieszyć!