Co sprawi, że nauka gry na gitarze będzie prostsza?
Nauka gry na gitarze wiadomo nie trwa 3 tygodnie, ale nie jest tak zajmująca jak pewni ludzie sobie myślą. Jest parę elementarnych praw, które zdecydują czy wysiłek który poświęcasz na uczenie się grania na gitarze daje znaczne, zauważalne z dnia na dzień rezultaty.
Słuchając 13 czy 17 latków uczących się tylko 4 lata, a grających szybciej niż mrugnięcie oka, a z drugiej strony osoby, które grają już od 20 lat, a nawet nie zbliżają się szybkością do wymienionych małolatów rodzi się myśl – jaka jest różnica w sposobie ćwiczenia pomiędzy jednymi a drugimi.
Pozwolisz, że podzielę się 3 niezwykle istotnymi regułami, które mi personalnie całkowicie podniosły skuteczność ćwiczeń.
Nie graj tego co już umiesz!
To niezwykle istotny punkt. Duża ilość gitarzystów w czasie „ćwiczenia” dużą część czasu poświęca na ćwiczenie tego co już umie. Lubiane piosenki i chwyty, które już umieją, ulubione zagrywki czy solówki itp.
Jak myślisz, czego się uczysz, kiedy grasz to co już umiesz? NICZEGO! O ile jest na to miejsce jako czynnik cieszenia się z grania i motywowania do dalszej nauki na gitarze to z punktu widzenia ćwiczeń jest to bezwartościowe.
Niewłaściwe ćwiczenia
Twoje efekty są proporcjonalne do skuteczności ćwiczeń, jakie stosujesz. Jest to temat rzeka, ale zapamiętaj przynajmniej to, że potrzebujesz pracować nad kilkoma (przynajmniej dwoma) askektami w jednej chwili.
Pamiętam jak miałem kłopot, bo moje ćwiczenia szybkiego kostkowania nie dawało żadnych rezultatów. Okazało się, że dodanie równoległego ćwiczenia legato „odblokowało” z pozoru mało związane szybkie kostkowanie i przyspieszyło.
Nie jesteś systematyczny
To różnież bardzo ważny punkt. Nauka gry na gitarze to proces, a nie pojedyncza czynność.
Tę zasadę zaobserwowałem także w mojej własnej drodze z gitarą. Kiedy zaplanowałem codzienne wykonywanie określonego ćwiczenia wyniki zaczęły być widoczne z dnia na dzień. (wcześniej ćwiczyłem skokami – np. przez tydzień każdego dnia potem 2 dni przerwy, potem kilka grania, kolejna przerwa itp).
Mam nadzieję, że będziesz stosował wspomniane wyżej trzy zasady. Ich skuteczność jest potwierdzona praktyką. Najlepiej wprowadzać zmiany stopniowo, więc zamiast zmieniać wszystko w jednej chwili, przyjrzyj się temu co w tej chwili ćwiczysz i pomyśl jak to zmodyfikować, aby zgadzało się z poznanymi właśnie regułami.
W zależności ile poświęcasz dziennie na ćwiczenia, powinieneś zauważyć znaczące rezultaty już po 1 czy 2 tygodniach, a po miesiącu powinna być widoczna naprawdę dużo przemiana.