Chwyty gitarowe – możesz je szybko opanować

Chwyty gitarowe to niezwykle szeroki zagadnienie. Wielka liczba gitarzystów ma trudości z łapaniem ich i zgrabnym, lecz dokładnym zmienianiem. Są na to proste metody, tak więc czytaj dalej…

Ustalmy że właśnie ćwiczysz akordy gitarowe dla początkujących lub te bardziej zaawansowane – w jaki sposób musisz je ćwiczyć, żeby jak najszybciej ujrzeć efekty? Potrzebujesz uświadomić sobie, że na dobrą grę akordami składają się dwa elementy: precyzja i prędkość. Każdy z nich potrzebuje konkretnego ćwiczenia

To jest jeden z głównych przyczyn, czemu chwyty gitarowe dla dużej części początkujących gitarzystów wiążą się z zmęczonymi palcami i nieustannym zmaganiem – nie posiadają dobrego modelu ćwiczeń.

Kiedy opanujesz podstawowe akordy gitarowe to będziesz mógł zagrać praktycznie każdy radiowy przebój. Polecam kolejność uczenia się:

1. najpierw chwyty typu D, A, E, d, a, e

2. następnie G, C

3. potem F i B (z poprzeczką)

Oczywiście nie wyczerpuje to zasób chwytów, ale obrazuje, abyś np. Nie zaczynaj od akordu F, bo będzie dla Ciebie zbyt trudny. Nieprawidłowa kolejność nauki to również jedna z przyczyn dlaczego tyle osób ma z tym problem.

Ostatnim elementem o którym wspomnę jest praktyczne stosowanie poznawanych chwytów. Ucz się prostych piosenek, które używają poznawane właśnie przez Ciebie akordy.

Dzięki temu będziesz widział postępy i to zachęci Cię do dalszej nauki i w rezultacie coraz większych wyników.

Pamiętaj – chwyty gitarowe nie muszą być trudne i zajmować dużo czasu do nauczenia, tylko trzeba wiedzieć jak je prawidłowo ćwiczyć.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł pokazał Ci właściwy sposób i dzięki temu będziesz w najbliższym czasie widział szybką poprawę Twojej gry oraz tego jak zmieniasz między sobą chwyty.

Pamiętaj, aby przede wszystkim czerpać radość z grania i niegdy nie dać się wciągnąć w „ćwiczenie dla ćwiczenia” bo to nie ma sensu.

Dlatego pójdź teraz do pokoju, weź gitarę, zamknij drzwi i ćwicz! Ćwicznie czyni mistrza… Pamiętaj oczywiście o podanych przeze mnie regułach, ale one same w sobie nic nie dadzą, jeśli nie wprowadzisz ich w życie.

Jeśli nie wiesz które chwyty powinieneś ćwiczyć to poszukaj jakiś darmowych tabeli chwytów w internecie, wybierz kilka i zacznij pracować.

Potem znajdź łatwe piosenki, które opierają się na tych chwytych i graj ile wlezie!

Polecam kawałki sprzed 15 lat znanych polskich zespołów jak np. Perfect, Lady Punk, T.Love itp. Ich kawałki są często stosunkowo łatwe i świetnie nadają się na ćwiczenie.

Gdy już będzie Ci sprawnie szło, zacznij grać przed innymi – to zupełnie inne granie niż dla samego siebie. Może to być ognisko ze znajomymi bądź rodzina. To nie ma znaczenia, chodzi o to, aby zagrać przed kimś.

Po takim treningu, powinieneś znacząco polepszyć swoją grę.