Chcesz kupić spawarkę, ale którą?

W każdym bardzo dobrym warsztacie niezastąpionym sprzętem okazuje się spawarka. Poza sporymi firmami zajmującymi się pracą ze spawami, wynalazki te odnajdują zastosowanie również w gospodarstwie domowym. Aczkolwiek trudność w tym jaką spawarkę wybrać?

Skuteczny rodzaj spawarki jest uzależniony od naszych potrzeb, w związku z czym zanim jej zakupem zaleca się zadać sobie pytanie: Jaki towar będzie spawany? Jaki typ artykułu będzie poddany obróbce? W którym miejscu chcemy spawać? Jaką metodę spawania wolimy? Itp. Po określeniu naszych preferencji możemy zabrać się za odnalezienie stosownej.

Rynek proponuje swoim konsumentom podstawowy wybór, aczkolwiek wśród najbardziej interesujących spawarek jesteśmy w stanie wyróżnić trzy. Pierwszy wariant to spawarki MIG. Umożliwiają one spawanie w osłonie gazowej. Drugim typem są spawarki MMA, ich praca opiera się na elektrodzie otulonej. Ostatni rodzaj są spawarki TIG, które umożliwiają spawanie elektrodą nietopliwą.

Poza określeniem metody spawania, ważne jest również określenie jej mocy. W związku z tym do dyspozycji mamy spawarki hobby, które mają niewielką siła do pracy z małą intensywnością. Drugą grupę stanowią spawarki o mocy do 250A. Wykorzystywane są mi.n przez osoby prywatne, ale też małe firmy, do małych i cienkich elementów. Najogromniejszą moc mają spawarki przekraczające 250A. Są one wykorzystywane przede wszystkim w pracach bardzo intensywnych, gdzie system pracy podzielony jest na jedno i dwu zmianowy.

Biorąc pod uwagę metodę spawania i typ mocy jest opcja aby dobry wybór spawarki był tym prawidłowym. Jednakże nie powinno się zapominać też o innych cechach, które ułatwią odnalezienie tej dobrej.