Budowa domu w myśl energooszczędności
Kryzys gospodarczy, który początkowo dotknął tylko sektor finansowy teraz również odbija się na całym rynku budowlanym przez co w 2012 i 2013 roku najczęstszymi firmami, które „upadały” były właśnie te z sektora budowlanego. Jednak nie zmienia to faktu, że dalej Polacy nie przestają budować nowych domów, może z tą różnicą, że obecne budowa to już mniejsze i bardziej ekonomiczne projekty, które również zakładają pewne elementy energooszczędności. Przeprowadzone w lutym tego roku sondy i badania ujawniły bardzo pozytywny fakt jakim jest informacja, że z roku na rok coraz więcej osób w naszym kraju stawia właśnie na energooszczędne rozwiązania! Biorąc pod przysłowiową lupę wyniki badań okazało się, że przeszło 64procen osób poddanych ankiecie odpowiedziało, że w ostatnim roku zastosowało różnego typu rozwiązania czy też instalacje energooszczędne. Do takich rozwiązań zaliczono m.in.:
- Termoizolacja oraz ocieplenie ścian
- Wymiana żarówek na te energooszczędne, wymiana okien na te w których współczynnik przenikania ciepła jest mniejszy
- Wymiana sprzętu AGD na ten o wyższej klasie energooszczędności np. A lub A+
Bardzo pozytywnie również nastawia fakt, że 22procent osób z badania również przyznało, że wprowadzi takie zmiany w najbliższych miesiącach. Reszta osób ankietowanych jest sceptycznie nastawiona na różnego rodzaju energooszczędne rozwiązania. Budowa domu żeby miała miano energooszczędnej trzeba zainteresować się kilkami tematami i zaplanować pewne instalacje w specyficzny sposób oraz korzystać z innych materiałów budowlanych.
Budowa domu aby była przeprowadzona w myśl zasad energooszczędności trzeba oprzeć ją na wielu aspektach i tematach, tak naprawdę zacząć by trzeba było już od początku jednak jest kilka rzeczy, które pozwolą nam zaoszczędzić w przyszłości na ogrzewaniu a także przyczynić się do ochrony środowiska choć w niewielkim stopniu. Pierwszą rzeczą która jest najważniejsza to izolacja domu (to właśnie przez nieszczelne okna czy też źle dobrane termoizolacje trzeba docieplać ciągle dom i go ogrzewać). Ocieplanie i termoizolacja domu to poprawne zaprojektowanie wydajnego systemu wentylacji oraz dobranie odpowiednich materiałów izolacyjnych. W naszym kraju najpopularniejszym jest styropian, którego współczynnik przewodzenia ciepła jest na bardzo dobrym poziomie (w zależności od producenta jest on na różnym poziomie oczywiście)
Kolejny temat warty poruszenia to okna – najlepiej gdy są nowe oraz odpowiednio zaprojektowane w myśl „energooszczędności”. Dla okien współczynnik i parametr, który nas najbardziej interesuje to Uw czyli również parametr określający przenikanie ciepła. Im mniejszy tym oczywiście lepiej. Standardem jest gdy współczynnik ten jest na poziomie 1,3-1,4W/m2K. Na polskim rynku znaleźć można okna, które charakteryzują się niesamowicie niskim poziomem na poziomie nawet Uw = 0.58W/m2K.
Same okna czy też termoizolacja to nie koniec tematu. Interesującymi tematami są również kolektory słoneczne, które pozwalają zaoszczędzić np. na grzaniu wody czy też centralnym ogrzewaniu. Rozwinięcie tych i innych tematów znaleźć można na popularnych portalach budowlanych.